جهش 540 درصدی اجاره بهای مسکن در ایران در دهه 90

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، اجاره ماهانه به علاوە سه درصد ودیعه‌ پرداختی برای هر متر بنای مسکونی از سال 1391 تا سال 1400، جهش 540 درصدی داشته است.

خانوار‌های اجاره‌نشین در ایران سال‌ها است که با مشکلات عدیده‌ای از جمله اجاره بها دست و پنجه نرم می‌کنند و این وضعیت در سالهای اخیر نیز به وضعیت حاد رسیده است.

طبق جدیدترین آمار شاخص‌های عدالت اجتماعی بیش از 28 درصد خانوارهای ایرانی اجاره‌نشین هستند، این آمار به ویژه در مناطق شهری روندی رو به رشد دارد.

مهم‌ترین عوامل رشد اجاره بهای مسکن عبارتند از: کاهش درآمدها نسبت به هزینه، افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مسکن و همچنین کاهش ساخت مسکن و افزایش مستمر قیمت مسکن.

وضعیت بغرنج مستاجرها در پرداخت اجاره بها در حالی است که دولت سیزدهم در ابتدای دست به کار شدن خود از ساخت چهار میلیون واحد مسکونی جدید در ظرف چهار سال خبر داده بود، اما با توجه به آمارها تا کنون، در مدت زمان بیش از دو سال و نیم، دولت نتوانست 150 هزار واحد مسکونی بسازد.

کاهش ساخت مسکن ارتباط مستقیمی با بالا رفتن اجاره بهای واحدهای اجاره‌ای مسکونی دارد و تا زمانی که بحران ساخت مسکن و افزایش قیمت خرید واحدهای مسکونی مرتفع نشود، اجاره بهای خانه نیز سیر صعودی خواهد داشت.

عبدالجلال ایری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس ایران پیشتر علت اصلی این ناکامی دولت در توسعه ساخت مسکن را عدم همکاری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات معرفی کرد و گفته بود: «اگر این مانع از پیش روی سازندگان برداشته شود و بانک‌ها به تکالیف خود در پرداخت تسهیلات عمل کنند، شاهد جهش بلندی در ساخت مسکن خواهیم بود.»

طبق مصوبه شورای عالی مسکن در سال 1402، حداکثر نرخ افزیش اجاره بها برای شهر تهران 25 درصد، کلان شهرها 20 درصد و سایر شهرها 15 درصد است، این در حالی است که بر اساس گزارش بانک مرکزی و مرکز آمار ایران، اجاره بها افزایش 40 درصدی داشته است؛ این آمار نشان می دهد مصوبات تاثیر چندانی در کنترل افزایش قیمت اجاره خانه ها نداشته است.

به دلیل متناسب بودن افزایش اجاره بهای مسکن با افزایش قیمت خرید واحدهای مسکونی، انتظار می‌رود که این بحران همچنان گریبانگیر اجاره‌نشین‌ها باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید