واکنش ایران به گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل: فاقد وجاهت قانونی است

کمیته مستقل حقیقت‌یاب سازمان ملل روز جمعه 18 اسفند 1402 در گزارشی عنوان کرد که جمهوری اسلامی در جریان سرکوب اعتراضات سال گذشته مردم ایران، مرتکب «نقض گسترده حقوق بشر» و «جنایات علیه بشریت» شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به گزارش کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در ایران در پی اعتراضات سال گذشته را «مغرضانه» و «فاقد وجاهت قانونی» دانست.

کمیته مستقل حقیقت‌یاب سازمان ملل روز جمعه 18 اسفند 1402 در گزارشی عنوان کرد که جمهوری اسلامی در جریان سرکوب اعتراضات سال گذشته مردم ایران، مرتکب «نقض گسترده حقوق بشر» و «جنایات علیه بشریت» شده است.
به گزارش «ایسنا»، کنعانی گفته بانیان کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی «قصد انتقامجویی» از ایران را دارند. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مدعی شد که «این گزارش با طراحی اسرائیل، آمریکا و برخی از کشورهای غربی تدوین شده» و آن را «تکرار ادعاهای بی‌اساس مبتنی بر اطلاعات نادرست، مغرضانه، فاقد وجاهت قانونی و از اساس مردود» دانست.
کمیته مستقل حقیقت یاب سازمان ملل، از سوی شورای حقوق بشر این سازمان، در رابطه با سرکوب اعتراضات موسوم به «زن، زندگی،آزادی» ایران در سال 1401 تشکیل شد.

ماموریت این کمیته که سه حقوقدان زن عضو آن هستند، جمع‌آوری اسناد و تهیه گزارش از سرکوب اعتراضات مردم ایران با هدف شناسایی و پیگرد قضایی عوامل سرکوب آن است.

این کمیته در گزارش خود با تایید آمار سازمان‌های حقوق بشری تصریح کرد که در جریان بسیج نیروهای حکومتی برای سرکوب اعتراضات، 551 معترض به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند که دست‌کم 49 نفر آنان زن و 68 نفر کودک بودند.

بر اساس گزارش این کمیته یکی از دلایل کشتار گسترده تظاهرکنندگان در جریان اعتراضات 1401 استفاده نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی از سلاح‌های گرم، از جمله اسلحه‌های جنگی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید