تهدید آمریکا به صدور قطعنامه‌ علیه ایران در صورت ادامه «ممانعت» از بازرسی‌‌های آژانس

ایالات متحده آمریکا و سه متحد آن در تروئیکای اروپایی شامل آلمان، بریتانیا و فرانسه مجددا تصمیم گرفتند که برای صدور قطعنامه‌ای علیه ایران طی نشست این هفته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تلاش نکنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده پنج‌شنبه 17 اسفند تهدید کرد که چنانچه تهران به عدم‌ همکاری و «مانع‌تراشی‌های» خود بر سر راه ماموریت بازرسی آژانس اتمی سازمان ملل متحد ادامه دهد و به سؤالات بازرسان درباره مسائل مطرح و از جمله آن آثار ذرات اورانیوم کشف شده در سایت‌های اعلام نشده آن که از مدت‌زمانی طولانی لاینحل مانده است، پاسخ ندهد، در آینده اقدامی را علیه ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتخاذ کرده و علیه آن قطعنامه صادر خواهد کرد.

در نشست هر سه ماهه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که با حضور 35 عضو این شورا برگزار می‌شود آمریکا بار دیگر از ایران خواست با بازرسان آژانس که سال‌هاست خواهان توضیحاتی از سوی تهران درباره منشأ ذرات اورانیوم کشف شده در سایت‌های اعلام نشده آن هستند، پاسخ دهد.

ایالات متحده تاکنون در حالی از تلاش برای صدور قطعنامه علیه ایران خودداری کرده است که دیپلمات‌ها انتخابات ریاست جمهوری پیش‌روی آمریکا در ماه نوامبر آینده را یکی از علل خودداری واشینگتن از صدور قطعنامه‌ علیه ایران عنوان می‌کنند.

ایران بارها خشم خود را نسبت به صدور چنین قطعنامه‌هایی ابراز کرده و با تشدید و گسترش فعالیت‌های هسته‌ای خود، به آن پاسخ داده است.

آمریکا در بیانیه‌ صادره از شورای حکام در این‌باره گفت: «بر این باوریم به نقطه‌ای رسیده‌ایم که بر ما و جامعه بین‌المللی لازم است که در نگرش خود درباره چگونگی پاسخ دادن به کارشکنی‌های مستمر ایران، تجدیدنظر کنیم. نمی‌توانیم اجازه دهیم نحوه رفتار کنونی ایران ادامه یابد».

بیش از یک سال از موقعی که شورای حکام آژانس علیه ایران قطعنامه‌ای صادر کرد و از آن خواست با تحقیقات و بررسی‌های چندین ساله مستمر بازرسان آژانس درباره منشأ ذرات اورانیوم کشف شده در سایت اعلام نشده آن همکاری کند، می‌گذرد.

تهران در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام که تنها از سوی روسیه و چین با آن مخالفت شده بود، آن را «سیاسی» و «ضدایرانی» توصیف کرده و مردود دانست.

هرچند ایالات متحده آمریکا و سه متحد آن در تروئیکای اروپایی شامل آلمان، بریتانیا و فرانسه مجددا تصمیم گرفتند که برای صدور قطعنامه‌ای علیه ایران طی نشست هفته جاری شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تلاش نکنند، واشینگتن اما در این‌باره تاکید کرد که اگر ایران به زودی همکاری لازم را انجام ندهد، علیه آن اقدام خواهد کرد.

واشینگتن در این بیانیه گفته است:«دیدگاه ما بر این استوار است که ادامه عدم همکاری واقعی ایران در اساس به تلاش‌ برای اقدامات هرچه بیشتری که ممکن است در شورای حکام اتخاذ شود و از جمله آن اتخاذ تصمیمات اضافی و بازنگری مجدد درباره میزان پایبندی ایران به تعهدات پادمانی آن، منجر خواهد شد».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در سال 2018 ، کشورش را از توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» که در سال 2015 میان ایران و قدرت‌های جهانی امضا شده بود، خارج کرده و مجددا تحریم‌های کشورش را بر ایران بازگردانده و تشدید کرد.

قدرت‌های جهانی شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه به موجب توافق برجام، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را در ازای آن برداشته بودند که فعالیت‌های هسته‌ای تهران محدود شود.

از آن زمان اما ایران در پاسخ به خروج آمریکا از توافق و بازگشت تحریم‌های اعمال شده علیه آن، فعالیت‌های هسته‌ای‌ خود را به میزان زیادی فراتر از چارچوب‌های تعیین شده در توافق هسته‌ای 2015 گسترش داده و در برابر ادامه ماموریت نظارتی بازرسان آژانس بر تاسیسات هسته‌ای خود مانع‌تراشی می‌کرد.

ایران اکنون ضمن توسعه فعالیت‌های هسته‌ای خود از جمله افزایش تعداد، سرعت و آرایش سانتریفیوژها، با چند برابر سرعت و حد مجاز غنی‌سازی 3.67% تعیین شده در توافق برجام، تا سطح 60 درصد که به سطح 90 درصدی مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی بسیار نزدیک است، اورانیوم در سطوح بالا غنی‌سازی می‌کند.

قدرت‌های غربی می‌گویند که این سطح از فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم ایران هیچ‌گونه توجیه صلح‌آمیزی ندارد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که هیچ کشوری جز با انگیزه ساخت سلاح هسته‌ای تا چنین سطحی از غنی‌سازی اورانیوم اقدام نمی‌کند.

اما ایران از طرفی تاکید دارد که فعالیت‌های هسته‌ای خود را با اهداف صلح‌آمیز ادامه می‌دهد و مدعی است حق دارد برای کاربردهای غیرنظامی تا سطح‌های بالایی اورانیوم غنی‌سازی کند.

از سویی آمریکا تاکید دارد که ایران باید درباره فعالیت‌های هسته‌ای خود شفاف‌سازی کرده و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از جمله در زمینه جمع‌آوری نمونه‌هایی زیست محیطی همکاری و از هم‌اکنون این روند را آغاز کند.

آمریکا اعلام کرده که اگر تهران چنین روند همکاری با بازرسان بین‌المللی را آغاز نکند، واشینگتن از رافائل گروسی، مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد خواست «گزارش کاملی» را درباره فعالیت‌های هسته‌ای در سطحی وسیع‌تر از گزارش‌های فصلی عادی خود ارائه دهد.

ایالات متحده در این بیانیه افزود: «آنگاه و بر اساس محتوای گزارش مفصلی که آژانس ارائه خواهد داد، تدابیر مناسبی در حمایت از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و معاهده جهانی منع گسترش تسلیحات هسته‌ای اتخاذ خواهد شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size