ایران محموله نفتی 50 میلیون دلاری آمریکا را تخلیه می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «فارس» خبر داد که ایران «محموله نفتی آمریکایی» کشتی «ادونتیج سوییت» که در آوریل 2023 توسط این کشور توقیف شده بود را تخلیه خواهد کرد.

«فارس»، چهارشنبه 16 اسفند طی گزارشی اعلام کرد که ارزش این محموله نفتی آمریکا بیش از «50 میلیون دلار» است.

از سوی دیگر خبرگزاری «تسنیم» گزارش داد که دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل (شعبه 55) تهران «به‌دنبال شکایت وکیل بیماران پروانه‌ای، دستور توقیف محموله نفتی آمریکایی کشتی «ادونتیج سوئیت» در خلیج را صادر کرد.»

در گزارش تسنیم آمده که «محموله این کشتی توقیف شد و متعاقباً دستورات لازم در جهت تخلیه محموله نفتی صادر خواهد شد».

به گفته این خبرگزاری «در پی تحریم‌‌های کشورهای غربی و به‌طور ویژه آمریکا که به جلوگیری از فروش داروهای موردنیاز بیماران پروانه‌ای از سوی یک شرکت سوئدی منجر شد و صدمات شدید جسمانی و روحی به آن‌ها وارد کرد، بیماران پروانه‌ای (ئی‌بی) شکایتی علیه ایالات متحده آمریکا در دادگاه حقوقی روابط بین‌الملل (شعبه 55) تهران ثبت کردند» که منجر به صدور حکم تخلیه این محموله نفتی آمریکایی شد.

«ادونتیج سوئیت» یک تانکر نفت خام «سوئیس ماکس» است که توسط شرکت آمریکایی شورون اجاره شده است.

توقیف نفتکش در ژانویه

تهران در آوریل 2023 نفتکش «ادونتیج سوئیت» را در خلیج عمان توقیف کرد.

شرکت امنیت دریایی «امبری» در آن زمان اعلام کرد که توقیف این نفتکش در واکنش به توقیف محموله ایرانی توسط آمریکا صورت گرفته است.

در حالی که واشینگتن در سپتامبر 2023 خبر داد که یک محموله نفت ایران را که در تانکری به نام «سوئز راجان» و تحت مدیریت یک شرکت یونانی بود را توقیف کرده است.

این درحالی است که واشینگتن تهران را به انجام تعدادی از حملات به کشتیرانی در آب‌های خلیج، توقیف نفتکش‌ها و دور زدن تحریم‌های آمریکا برای صادرات نفت خام و فروش آن در بازارها متهم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید