گروسی از ایران خواست به طور کامل و بدون ابهام با آژانس همکاری کند

گروسی: پیشرفتی درباره تحقیقات در مورد تاسیسات هسته‌ای مخفی ایران حاصل نشده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران خبر داد و گفت: «هیچ پیشرفتی درباره تحقیقات درمورد تاسیسات هسته‌ای مخفی ایران حاصل نشده است.»

نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دوشنبه 14 اسفند، در مقر این آژانس در وین آغاز به‌ کار کرد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بخشی از بیانیه آغازین این نشست، به مسائل پادمانی باقی‌مانده ناشی از تعهدات ایران و نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور پرداخت.

در این بیانیه، گروسی با اشاره به اینکه اگرچه سطح اورانیوم غنی شده تا 60 درصد، اندکی کاهش یافته؛ خاطرنشان کرد که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران همچنان در حال افزایش است.

بر اساس بیانیه گروسی آژانس تداوم دانش خود در ایران را در رابطه با تولید و موجودی سانتریفیوژها، روتورها و بیلوزها، آب سنگین و کنسانتره سنگ اورانیوم از دست داده است.

به گفته گروسی ایران سه سال است که اجرای پروتکل الحاقی خود را به طور موقت متوقف کرده و بر همین اساس از زمانی که آژانس قادر به دسترسی تکمیلی در ایران بوده، سه سال می گذرد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصریح کرد که در حل و فصل مسائل پادمان باقی مانده هیچ پیشرفتی دیده نمی‌شود و ایران توضیحات فنی معتبری برای حضور ذرات اورانیوم با منشا انسانی در ورامین و تورقوزآباد به آژانس ارائه نکرده است.

او در این بیانیه در رابطه با اظهارات علنی که در ایران در مورد توانایی های فنی این کشور برای تولید تسلیحات هسته ای مطرح می شود، اذعان می‌کند که این تنها نگرانی او را در مورد صحت و کامل بودن اعلامیه های پادمانی ایران افزایش می دهد.

او با ابراز نگرانی جدی از اینکه ایران به طور یکجانبه اجرای بیانیه مشترک را متوقف کرده، اضافه کرد که این توقف در آنچه که ایران به پایبندی خود با آژانس توافق کرده است باعث ایجاد شک و تردید خواهد کرد.

او در ادامه از اینکه ایران هنوز تصمیم خود برای پس گرفتن چندین بازرس با تجربه آژانس را لغو نکرده است عمیقا ابراز تاسف کرد.

او گفت «به طور جدی نگران هستم که ایران به طور یکجانبه اجرای بیانیه مشترک را متوقف کرده است، که این شک و تردید را ایجاد می‌کند که ایران به آنچه ما توافق کرده‌ایم پایبند بماند.»

گروسی در این بیانیه افزود که ایران نیازمند اجرای کد اصلاحی 3.1 است که خود نیز یک تعهد قانونی برای ایران است. به گفته او این مسائل پادمانی باقیمانده ناشی از تعهدات ایران ذیل توافقنامه پادمان جامع است و باید حل و فصل شود تا آژانس در موقعیتی باشد که تضمین دهد برنامه هسته‌ای ایران منحصرا صلح آمیز است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با تاکید مجدد بر اینکه تنها راه رسیدگی به نگرانی‌ها در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران، تعامل سازنده و معنادار است، بار دیگر از ایران خواست که به طور کامل و بدون ابهام با آژانس همکاری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید