کنعانی: همکاری‌ دفاعی ایران و روسیه علیه هیچ کشور و طرف ثالثی نیست

رهبران گروه هفت اخیرا از ایران و چین خواستند از ارائه تجهیزات نظامی به اوکراین خودداری کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در اظهاراتی گفت که همکاری‌های دفاعی تهران و مسکو «علیه هیچ کشور و طرف ثالثی» نیست.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، کنعانی، دوشنبه 14 اسفند در نشست خبری وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره گزارش رسانه‌های غربی در خصوص همکاری‌ دفاعی تهران و مسکو در طول جنگ اوکراین گفت: «روابط نظامی و دفاعی ایران و روسیه همکاری‌های متعارف و مبتنی بر حقوق و مقررات بین‌المللی و همچنین مبتنی بر منافع و مصالح مشترک دو کشور است و مسبوق به قبل از وقوع جنگ در اوکراین است.»

کنعانی در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه همکاری‌های ایران و روسیه مسبوق به قبل از وقوع جنگ در اوکراین است، گفت: «همکاری‌های دو کشور در همین چارچوب ادامه پیدا می‌کند».

سخنگوی وزارت خارجه ایران تصریح کرد: «این همکاری علیه هیچ کشور و طرف ثالثی نیست و مواضع ایران در مورد جنگ اوکراین مشخص است».

اظهارات کنعانی در حالی مطرح می‌شود که از آغاز حمله نظامی روسیه به اوکراین تا کنون، اوکراین و حامیان غربی این کشور، ایران را به همکاری‌های نظامی به ویژه فروش پهبادهای نظامی به روسیه متهم می‌کنند، اما مقامات ایرانی همواره ادعا کرده‌اند که سیاست بی‌طرفی خود را در این جنگ حفظ کرده‌اند.

کنعانی در ادامه سخنانش افزود: «مطرح کردن این اتهامات را با انگیزه‌های سیاسی و تلاش برای انحراف اذهان از نقش جنگ‌افزاران در ادامه این جنگ می‌دانیم، جنگ افروزانی که میلیاردها دلار تسلیحات خود را برای یک طرف این جنگ ارسال می‌کنند و باعث افزایش جنگ‌افروزی می‌شوند».

به‌رغم انکار حکومت ایران در فروش سلاح به روسیه، سال گذشته فایننشال تایمز در گزارشی نوشته بود، در گفت‌وگوهایی که با هدف تنش‌زدایی و مهار برنامه اتمی ایران انجام شده، آمریکا ایران را برای توقف فروش پهپادهای نظامی به روسیه زیر فشار قرار داده است.

در دومین سال جنگ اوکراین و روسیه رهبران گروه هفت از ایران و چین خواستند از ارائه تجهیزات نظامی به اوکراین خودداری کنند.

کنعانی در رابطه با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با اشاره به اینکه رفتار دولت آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی محل قضاوت و اهتمام خواهد بود، گفت: «هدف اصلی ما لغو تحریم‌هاست، آمد و رفت دولت‌ها در آمریکا تغییری در تعهد به برجام ایجاد نمی‌کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید