پیروزی «اصولگرایان» در مجلس ایران با کمترین میزان مشارکت و جنجال آرای باطله

در سراسر ایران حدود 60 درصد و در تهران بیش از 65 درصد از واجدین شرایط، انتخابات 1402 را تحریم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش ستاد انتخابات ایران در نتایج شبه‌نهایی روز یکشنبه چهاردهم اسفند، 14 نامزد «اصولگرا» به طور مستقیم به مجلس راه یافته و 32 نامزد هم بر سر 16 کرسی باقی‌مانده در دور دوم با هم به رقابت خواهند پرداخت.

بر اساس نتایج، در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورا در تهران، در انتخابات ششمین دوره مجلس خبرگان در حوزه انتخاباتی استان تهران 16 نماینده به این مجلس راه پیدا کرد‌ند.

مجلس اصولگرایان

بر اساس آمارها، اکثریت نامزدهای راه یافته به مجلس شورا در سراسر کشور، چهره‌های تندرو و اصولگرا هستند. در این میان سهم نامزدهای موسوم به «میانه‌»رو از سراسر کشور 45 کرسی است.

تحریم انتخابات و آرای باطله

طبق آمارهای شبه‌رسمی منتشر شده در سراسر کشور حدود 60 درصد و در تهران بیش از 65 درصد از واجدین شرایط، انتخابات 1402 را تحریم کردند. اما غیر از تحریم انتخابات آنچه که از نگاه ناظران حائز اهمیت است سونامی آرای باطله، سفید و متفرقه است که به باور کارشناسان در بسیاری از حوزه‌ها، آرای باطله به اندازه یا بیش از رای یک نماینده مجلس است.

اگرچه هنوز آمار رسمی دقیق از میزان مشارکت مردم در این انتخابات منتشر نشده، اما بر اساس گزارشها انتخابات این دور مجلس شورا و خبرگان بی‌رمق‌ترین انتخابات در تاریخ جمهوری اسلامی بوده است.

طبق آمارهایی که از سوی خبرگزاری‌های دولتی منتشر شده استان البرز با 28. 4 درصد، کردستان با 30.54 درصد و تهران هم با 34 درصد، کمترین میزان مشارکت را در انتخابات داشتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید