نتایج شبه‌نهایی انتخابات ۱۴۰۲ با کمترین میزان مشارکت در تاریخ جمهوری اسلامی

بر اساس آماری که خبرگزاری «ایرنا» منتشر کرده استان البرز با ۲۸.۴ درصد، کردستان با ۳۰.۵۴ درصد و تهران هم با ۳۴ درصد، کمترین میزان مشارکت را در انتخابات داشتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس نتایج شبه‌نهایی انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات مجلس ایران و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری، که توسط ستاد انتخابات کشور اعلام شده در مجموع، ۲۳۱ نامزد در دور اول به مجلس راه یافته‌اند و از مجلس خبرگان نیز ۷۲ کرسی نماینده مشخص شده‌اند.

بنا به گزارش خبرگزاری‌های دولتی ایران، ۲۵ میلیون نفر در انتخابات مجلس و خبرگان شرکت کردند و مشارکت ۴۱ درصد بوده است که با این حساب، کمترین میزان مشارکت در تاریخ انتخابات در جمهوری اسلامی به شمار می‌رود.

بر اساس آماری که خبرگزاری «ایرنا» منتشر کرد استان البرز با ۲۸.۴ درصد، کردستان با ۳۰.۵۴ درصد و تهران هم با ۳۴ درصد، کمترین میزان مشارکت را در انتخابات داشتند.

اما در تهران بر اساس آمار رسانه‌های حکومتی، تنها ۲۴ درصد در رای‌گیری شرکت کردند که از ۳۰ کرسی تنها ۱۳ نامزد مستقیما به مجلس راه یافته و رای‌گیری به دور دوم کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، وابسته به سپاه پاسداران، چهره‌های تندوری «جبهه پایداری» مانند محمود نبویان، حمید رسائی، مرتضی آقاتهرانی و مهدی کوچک‌زاده جزو منتخبین هستند.

آرای قالیباف کاهش یافت و مطهری رای نیاورد

در میان نامزدهایی که در دور اول مستقیما به مجلس راه یافته‌اند کسانی مانند قالیباف رئیس مجلس یازدهم دیده می‌شود؛ با این تفاوت که او در انتخابات دوره قبل مجلس توانسته بود 1265287 رای کسب کند در این دوره تنها 409808 رای کسب کرد، که به معنای کاهش 800 هزارتایی آرای او است.

علی مطهری، نائب رئیس دوم مجلس، در این انتخابات ناکام ماند و نفر شصت و هشتم تهران شده است؛ او یکی از معدود چهره‌های اصولگراست که برخی از نیروهای اصلاح‌طلب از او حمایت‌ کرده‌ بودند.

جمهوری اسلامی همواره از مشارکت مردم در انتخابات به عنوان یک برگ برنده در راستای مشروعیت بخشیدن به نظام استفاده کرده است.

صبح روز جمعه، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، پس از رای دادن در این دو انتخابات برای چندمین بار در هفته‌های اخیر درخواست کرد تا مردم به پای صندوق‌های رای بروند و گفت: «امروز چشم دوستان و بدخواهان به ملت است و می‌خواهند ببینید نتیجه چه می‌شود. دوستان را خوشحال کنید و بدخواهان را ناامید».

با این حال، بسیاری از فعالان و جریانات سیاسی ایران با انتشار بیانیه‌هایی انتخابات را مانند دوره‌های گذشته «مهندسی‌شده» تلقی کرده و آن را تحریم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size