کمک‌رسانی ضعیف به سیل‌زدگان بلوچستان؛ کشف پیکر یک نوجوان غرق‌شده

یکی از شهروندان سیل زده در منطقه دشتیاری در یک ویدیوی منشتر شده در شبکه‌های اجتماعی گفت: «در تاریخ بنویسند که برای کمک به مردم سیل‌زده دشتیاری هیچ ارگان دولتی نیامد اما صندوق‌های رای را به هر صورت که شده آوردند».

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روند کند کمک‌رسانی به سیل زدگان سیستان و بلوچستان در دلیل مشغولیت مسئولین و دستگاه‌های دولتی به امور انتخابات و رساندن صندوق‌های اخذ رای به سیل‌زدگان، موجی از انتقادات را برانگیخته است.

در حالیکه تمامی قریب به اتفاق رسانه‌های جمهوری اسلامی به ویژه در تهران بر روی نتایج انتخابات مجلس شورا و مجلس خبرگان تمرکز کرده‌اند، مردم در سیستان و بلوچستان با سیل و خسارتهای ناشی از آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

یکی از شهروندان سیل زده در منطقه دشتیاری در یک ویدیوی منشتر شده در شبکه‌های اجتماعی گفت: «در تاریخ بنویسند که برای کمک به مردم سیل‌زده دشتیاری هیچ ارگان دولتی نیامد اما صندوق‌های رای را به هر صورت که شده آوردند».

هم‌زمان، وبسایت «حال وش» گزارش داد صبح شنبه ١٢ اسفند، پیکر بی‌جان نوجوان ۱۵ ساله غرق شده «سلمان درزاده» در رودخانه سیلابی کهور واقع در بخش باهوکلات شهرستان دشتیاری حدود یک کیلومتر پایین تر از محل غرق شدن پس از یک شبانه روز بدون همراهی و کمک ارگان‌های دولتی توسط مردم محلی و کمک رسان بلوچ پیدا شد.

این در حالی است که از ششم اسفند یعنی پنج روز قبل از برگزاری انتخابات ١٤٠٢، بارندگی‌هایی در جنوب و شرق ایران به ویژه در استان سیستان و بلوچستان آغاز شد که سرریز شدن سدها و بروز سیلاب در این استان را به دنبال داشت.
بارش‌ها منجر به وقوع آبگرفتگی و سیلاب در ۱۴ شهرستان استان، ۳۴۷ روستا شده و همچنین مسدود شدن راههای ارتباطی و آسیب پل‌ها، آبگرفتگی منازل در جنوب سیستان و بلوچستان و سرریز شدن سدهای مخزنی را در پی‌داشته است.
بر اساس اظهارات علیرضا شهرکی، مدیرکل بحران استانداری سیستان و بلوچستان در جلسه مدیریت بحران این استان، سیل اخیر تاکنون ۳۵ هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال در بخش‌های در بخش‌های کشاورزی، راهداری، شهرداری ‌ها، منابع طبیعی، برق، آب، مسکن و عشایر به این استان خسارت وارد کرده است.
اولین واکنش عملی دولت به این بحران یک روز بعد از پایان رای‌گیری انتخابات بود؛ روز شنبه ۱۲ اسفند احمد وحیدی، وزیر کشور توسط ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران مامور شد که به استان سیستان و بلوچستان سفر کند تا به مناطق سیل‌زده سرکشی کند و بر عملکرد دستگاه‌های امدادرسان، نظارت کند.
فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران نیز همان روز از طریق بازدید هوایی از شرایط سیل زدگان مطلع شد.
عملکرد ضعیف دولت در فراهم کردن تسهیلات و کمک به مناطق سیل‌زده، و حضور دیرهنگام مسئولان در این مناطق، انتقادهای بسیاری را متوجه دولت و نهادهای مسئول کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید