روزنامه «اعتماد»: هیچ نامزدی از تهران حدنصاب رای برای ورود به مجلس را نیاورد

به گزارش برخی رسانه‌های دولتی میزان مشارکت در تهران حدود 24 درصد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه اعتماد، یکشنبه 13 اسفند، طی گزارشی با اشاره به اینکه «کمترین میزان مشارکت مردم تهران در یک انتخابات، در روز 11 اسفند 1402 رقم خورده است» نوشت که فارغ از مساله مشارکت انتخابات در تهران بر اساس میزان آمار اعلام شده تا ساعات پایانی روز شنبه هیچ نامزدی حدنصاب رای برای ورود به مجلس را نیاورده است.

به گفته اعتماد «بر اساس آمار می‌توان با قطعیت نسبی اعلام کرد که برای نخستین‌بار در انتخابات مجلس شورای اسلامی هر سی کرسی تهران در مجلس در دور دوم انتخابات تعیین تکلیف می‌شود.»

روز گذشته خبرگزاری «مهر» میزان مشارکت مردم تهران در انتخابات 1402 را 24 درصد اعلام کرد که کمترین میزان مشارکت در انتخابات از سال 1398 محسوب می‌شود.

کاهش میزان مشارکت

در حالی که برخی رسانه‌های داخلی ایران اعلام کردند که 25 میلیون نفر در انتخابات شرکت کرده‌اند و از مشارکت 40 درصدی در انتخابات خبر دادند، میزان مشارکت در انتخابات سال 1398، در حدود 42 درصد بود. طبق این آمار غیررسمی میزان مشارکت نسبت به دوره قبل کاهش دو درصدی داشته است.

جمهوری اسلامی همواره از مشارکت مردم در انتخابات به عنوان یک برگ برنده در راستای مشروعیت بخشیدن به نظام استفاده کرده است.

صبح روز جمعه، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، پس از رای دادن در این دو انتخابات برای چندمین بار در هفته‌های اخیر درخواست کرد تا مردم به پای صندوق‌های رای بروند و گفت: «امروز چشم دوستان و بدخواهان به ملت است و می‌خواهند ببینید نتیجه چه می‌شود. دوستان را خوشحال کنید و بدخواهان را ناامید».

با این حال، بسیاری از فعالان و جریانات سیاسی ایران با انتشار بیانیه‌هایی انتخابات را مانند دوره‌های گذشته «مهندسی‌شده» تلقی کرده و آن را تحریم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید