آمارهای غیرنهایی؛ مشارکت 24 درصدی در تهران و احتمال کشیده شدن رای‌گیری به دور دوم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با انتشار آمار غيرنهايی رای‌گیری انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورا و دوره ششم خبرگان، رئیس ستاد انتخابات تهران شامگاه شنبه دوازدهم اسفند، از احتمال کشیده شدن انتخابات این استان به دور دوم خبر داد.

به گزارش برخی رسانه‌های دولتی میزان مشارکت در تهران حدود 24 درصد بود.

هم‌زمان، سایت «دیدبان ایران» از احتمال اول یا دوم شدن آرای باطله در انتخابات مجلس شورا در حوزه انتخابیه تهران خبر داد.

با این حال، خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ایران، «ایرنا» گزارش داده که مجموع بیش از 61 میلیون واجد شرایط رای دادن تنها 25 میلیون نفر شرکت کرده‌اند که نشان‌دهنده مشارکت 41 درصدی از مجموع کل رای‌دهندگان است.

حذف صادق لاریجانی از خبرگان

طبق اعلام نتایج حوزه مازندران مجلس خبرگان، صادق لاریجانی آملی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رای نیاورد و از حضور مجدد در مجلس خبرگان باز ماند. او در میان پنج کاندیدا در این حوزه انتخاباتی رتبه پنجم را به خود اختصاص داد.

برخی ناظران رای نیاوردن صادق لاریجانی را حذف وی طبق برنامه‌ از پیش تعیین شده از سوی حاکمیت می‌خوانند و آن را به استعفای اعتراضی او از شورای نگهبان ربط می‌دهند.

برخی دیگر، ناکام ماندن لاریجانی را ادامه حذف برادران لاریجانی از سپهر سیاسی کشور می‌دانند.

شکست معاون پیشین روحانی

نکته قابل توجه دیگر در این انتخابات شکست «محمدباقر نوبخت» معاون رئیس پیشین جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه در دولت روحانی با سابقه ۴ دوره نمایندگی مجلس، از حوزه انتخابیه رشت و خمام است.

نوبخت کاندیدای نمایندگی مجلس شورا بود و به رغم حمایت علی لاریجانی از او، نتوانست رای شهر رشت را به دست بیاورد.

تنگ‌تر شدن حلقه وفاداران

حذف لاریجانی و نوبخت و همچنین تائید صلاحیت نشدن حتی برخی از چهره‌های اصولگرا، به باور برخی تحلیلگران، حاوی پیام معناداری است که نشان دهنده تنگ‌‌تر شدن دایره نیروهای وفادار به حاکمیت و شخص علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی است.

کاهش میزان مشارکت

در حالی که برخی رسانه‌های داخلی ایران اعلام کردند که 25 میلیون نفر در انتخابات شرکت کرده اند و از مشارکت 40 درصدی در انتخابات خبر دادند، میزان مشارکت در انتخابات سال 1398، در حدود 42 درصد بود. طبق این آمار غیررسمی میزان مشارکت نسبت به دوره قبل کاهش دو درصدی داشته است.

بر اساس آمار غیررسمی میزان مشارکت مردم تهران پای صندوق‌های رای حدود 24 درصد بود که تقریبا مشابه دوره یازدهم انتخابات مجلس بوده است.

جمهوری اسلامی همواره از مشارکت مردم در انتخابات به عنوان یک برگ برنده در راستای مشروعیت بخشیدن به نظام استفاده کرده است.

صبح روز جمعه، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، پس از رای دادن در این دو انتخابات برای چندمین بار در هفته‌های اخیر درخواست کرد تا مردم به پای صندوق‌های رای بروند و گفت: «امروز چشم دوستان و بدخواهان به ملت است و می‌خواهند ببینید نتیجه چه می‌شود. دوستان را خوشحال کنید و بدخواهان را ناامید».

با این حال، بسیاری از فعالان و جریانات سیاسی ایران با انتشار بیانیه‌هایی انتخابات را مانند دوره‌های گذشته «مهندسی‌شده» تلقی کرده و آن را تحریم کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید