انتخابات مجلس شورا و خبرگان ایران؛ رسانه‌های حکومتی از «شکست کمپین تحریم» می‌گویند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جمعه یازدهم اسفند 1406 دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای ایران و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری این کشور در حالی برگزار شد که قبل از اعلام نتایج رسمی، رسانه‌های حکومتی با اعلام «شکست کمپین تحریم» از مشارکت 40 درصدی رای‌دهندگان خبر دادند.

در این انتخاباتی کاندیداهای نمایندگی مجلس سراسر کشور از 208 حوزه انتخابیه بر سر 290 کرسی و کاندیداهای مجلس خبرگان رهبری نیز برای تصاحب 88 کرسی به رقابت پرداختند.

فرایند رای‌گیری انتخابات ساعت 8 صبح در مراکز رای‌گیری آغاز شد، ابتدا قرار بود که رای‌گیری راس ساعت 18 پایان یابد، اما در دو نوبت این زمان تمدید شد و در نهایت انتخابات ساعت 24:00 به وقت ایران به پایان رسید.

بر اساس اظهارات سخنگوی ستاد انتخابات ایران تعداد واجدان شرایط رای دادن 61 میلیون است و بر اساس ماده 11 قانون جدید انتخابات، رای‌دهندگان با ارائه هر یک از مدارم پنج‌گانه یعنی شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه، کارت پایان خدمت و گذرنامه می‌توانستند رای بدهند و بر خلاف دوره‌های پیشین طبعا ضرب مهر در شناسنامه صورت نمی‌گرفت و احراز هویت با کد ملی بود.

پس از پایان انتخابات ریاست جمهوری ایران در حالی که ستاد انتخابات کشور هنوز آمار رسمی از میزان مشارکت را منتشر نکرده بود، خبرگزاری‌های حکومتی آمار غیررسمی و غیرنهایی را با مشارکت حدود 25 میلیونی اعلام کردند.

خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران، بلافاصله پس از پایان رای‌گیری اعلام کرد که «بزرگ‌ترین کمپین تحریم انتخابات در 45 سال گذشته شکست خورد.» این خبرگزاری در ادامه افزود: «مشارکت بیش از 40 درصدی مردم در شدیدترین شرایط تحریم اقتصادی رقم خورد و به‌رغم تهدیدات دشمن در امنیت و سلامت کامل برگزار شد».

با وجود اینکه دستگاه‌های حاکم به مشارکت بالای مردم تشویق زیادی برای مشارکت کردند، اما با توجه وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم و همچنین بحرانهای داخلی ، منطقه‌ای و خارجی حاکمیت، از هفته‌ها پیش بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که در این انتخابات مشارکت گسترده‌ای رخ نخواهد داد و میزان مشارکت کمتر از دوره‌های قبل خواهد بود.

از سوی دیگر، با توجه به اعتراضات سراسری بعد از قتل مهسا امینی در سال 1401 و سرکوب گسترده معترضان توسط حاکمیت انتظار می‌رفت میزان مشارکت کمتر از انتخابات دوره‌های پیشین باشد.

این در حالی است که با توجه به آمارهای رسمی میزان مشارکت در سال 1398 در انتخابات مجلس یازدهم چهل و دو درصد بود و در انتخابات ریاست جمهوری 1400 این میزان 48 درصد بوده است.

جمهوری اسلامی همواره از مشارکت مردم در انتخابات به عنوان یک برگ برنده در راستای مشرعیت بخشیدن به نظام استفاده کرده است.

صبح روز جمعه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی پس از رای دادن در این دو انتخابات برای چندمین بار در هفته‌های اخیر درخواست کرد تا مردم به پای صندوق‌های رای بروند و گفت: «امروز چشم دوستان و بدخواهان به ملت است و می‌خواهند ببینید نتیجه چه می‌شود. دوستان را خوشحال کنید و بدخواهان را ناامید».

در حالی که منابع غیرحکومتی جهت اعلام میزان مشارکت در ایران وجود ندارد و تنها منبع وزارت کشور جمهوری اسلامی است، ناظران اعتمادی چندانی به آمار و ارقام اعلام شده از منابع رسمی جمهوری اسلامی ندارند.

از چند هفته پیش از انتخابات کارشناسان اعلام کردند که انتخابات امسال با شکست مواجه خواهد شد و نظرسنجی‌های صورت گرفته و شواهد حاکی از این بود که این انتخابات بی‌رمق‌ترین انتخابات تاریخ حاکمیت جمهوری اسلامی باشد.

پیشتر موسسه «گمان» در لاهه هلند در یک نظرسنجی اعلام کرده بود که سه چهارم ایرانیان در انتخابات مجلس شرکت نمی‌کنند، به بیانی دیگر میزان مشارکت در انتخابات سال 1402 بین 25 تا 30 درصد خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید