آژانس‌: ذخایر اورانیوم بسیار غنی‌شده ایران به 27 برابر حد مجاز در «برجام» افزایش یافت

بنا بر ارزیابی‌ها ذخایر ایران از اورانیوم 60 درصد غنی‌شده نزدیک به سطح 90 درصدی مورد لزوم برای ساخت بمب اتمی، در سطح 121.5 کیلوگرم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنا بر گزارش سری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که «فرانس پرس» از محتوای آن مطلع شده، ایران به‌رغم ادعای خود مبنی بر عدم تمایل به دست‌یابی به سلاح هسته‌ای، طی ماه‌های اخیر به میزان بسیار زیادی ذخایر اورانیوم بسیار غنی‌شده خود را افزایش داده به‌طوری که این ذخایر به سطح 27 برابر حد مجاز در توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» افزایش یافته است.

بنا بر این گزارش «فرانس پرس» که دوشنبه هفتم اسفند منتشر شده، ذخایر اورانیوم بسیار غنی‌شده ایران در 10 فوریه جاری به 5525,5 كيلوگرم در مقایسه با 4486,8 کیلوگرم در اواخر اکتبر گذشته رسیده که این مقادیر 27 برابر بیش از حد مجاز تعیین شده در توافق هسته‌ای 2015 که فعالیت‌های هسته‌ای تهران را تحت نظارت بین‌المللی در ازای رفع تحریم‌ها تنظیم می‌کرد، است.

بنا بر «رویترز» اما، گزارش‌های سری نهادهای بین‌المللی حاکی از آن است که ذخایر اورانیوم 60 درصد غنی‌شده ایران به میزان کمی کاهش یافته است.

در این گزارش رویترز نیز اشاره شده که از شدت برخی مشکلات کاسته شده اما مشکلات طولانی مدت موجود میان ایران و بازرسان سازمان ملل متحد وخیم‌تر شده است.

دو گزارش فصلی

یکی از گزارش‌های فصلی صادره از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که رویترز از آن مطلع شده نشان می‌دهد که 31.8 کیلوگرم از ذخایر اورانیوم 60 درصد غنی‌شده خود را با تبدیل آن به 97.9 کیلوگرم از اورانیوم 20 درصد غنی‌شده رقیق کرده است.

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در این دوره سه ماهه، میزان ذخایر اورانیوم 60 درصد غنی‌شده ایران که به سطح 90 درصدی مورد لزوم برای ساخت بمب اتمی نزدیک است به میزان 6.8 کیلوگرم کاهش یافته و به سطح 121.5 کیلوگرم رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید