گروه هفت از ایران و چین خواست پشتیبانی از روسیه در تهاجم به اوکراین را متوقف کنند

رهبران کشورهای صنعتی جهان بر تعهد خود به تحمیل هزینه‌های سنگین بر روسیه در جنگ اوکراین، کاهش منابع درآمدی مسکو و جلوگیری از توسعه ماشین جنگی آن تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «گروه هفت»، شنبه 5 اسفند در دومین سالگرد آغاز تهاجم پوتین به اوکراین، متعهد شدند که هزینه‌های روسیه در جنگ اوکراین را افزایش دهند.

رهبران گروه 7 در بیانیه مشترکی پس از یک ویدیو کنفرانس با اشاره به تاثیرگذاری بسته‌های تحریمی اعمال شده علیه کرملین، تاکید کردند که به افزایش هزینه‌های روسیه در جنگ، کاهش منابع درآمدی آن و جلوگیری از تلاش‌های مسکو برای توسعه ماشین جنگی آن ادامه خواهند داد.

این نشست اولین نشست سران کشورها و دولت‌های کشورهای عضو این گروه یعنی آمریکا، ژاپن، آلمان، فرانسه، بریتانیا، ایتالیا و کانادا به ریاست ایتالیا است.

در همین راستا، دولت ایتالیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که «جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا به همراه همتایان کانادایی و بلژیکی خود جاستین ترودو و الکساندر دی کرو و همچنین اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا با قطار از لهستان، کشور همسایه اوکراین به کییف سفر کردند.»

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه و استفان سژورنی، وزیر خارجه این کشور در این نشست غایب بودند.

گروه هفت مستقیماً از چین و ایران به دلیل حمایت لجستیکی نظامی از روسیه در تهاجم آن علیه اوکراین انتقاد کرده و ضمن هشدار به آنها از تهران و پکن خواست که کمک‌های نظامی خود به مسکو را متوقف کنند.

گروه هفت همچنین نگرانی خود را از نقش شرکت‌های چینی که قطعات نظامی مورد نیاز مسکو را تامین می‌کنند، ابراز کرد.

رهبران گروه هفت با ابراز نگرانی از انتقال تسلیحات و تجهیزات به روسیه از طریق شرکت‌های چینی، ضمن هشدار به ایران از آن خواستند که حمایت از ارتش روسیه را متوقف کند.

آن‌ها همچنین کره شمالی را هدف قرار دادند و به شدت «صادرات کره شمالی و ارسال موشک‌های بالستیک به روسیه» را محکوم کردند و خواستار «پایان فوری این فعالیت‌ها» شدند.

به شیوه‌ای جامع‌تر، گروه هفت متعهد شد «در مقابل سایر طرف‌هایی که از جنگی که روسیه بر پا کرده حمایت مادی می‌کنند، با اعمال تدابیر جدید علیه نهادها در کشورهای ثالث اقدام کند، و خواستار آن شد که از موسسات تامین‌کننده مالی ماشین جنگی روسیه حمایت نشود.»

گروه 7 همچنین از حمایت‌‌کنندگان اوکراین خواست تا کمک‌های مالی خود را برای سال 2024 صرف‌نظر از تعلیق کمک‌های جدید ایالات متحده به این کشور توسط کنگره، تایید کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید