سمافور: وزارت خارجه آمریکا تحقیقات درباره تعلیق رابرت مالی را آغاز کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بازرس کل وزارت خارجه آمریکا، تحقیقات داخلی را درباره اقدامات قبل و بعد از تعلیق کار رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا به ایران آغاز کرده است.

بر اساس مکاتباتی که به دست وب‌سایت «سمافور» رسیده است، در 23 ژانویه، دفتر بازرس کل در پاسخ به سؤالات روزافزون قانونگذاران آمریکایی در مورد وضعیت مالی و دلایل تصمیم سرویس امنیت دیپلماتیک برای لغو مجوز امنیتی او در آوریل گذشته، اعضای کنگره را از آغاز تحقیقات در این باره مطلع کرد.

مالی نزدیک به سه ماه پس از لغو مجوز امنیتی به انجام برخی وظایف فرستاده ویژه ادامه داد تا اینکه وزارت خارجه آمریکا در اواخر ژوئن رسماً او را به مرخصی بدون حقوق معطوف کرد.

رایان هولدن، مدیر کنگره و امور عمومی، گفت: «تحقیقات ویژه تعلیق مجوز امنیتی رابرت مالی در حوزه اقداماتی که وزارت خارجه آمریکا برای تعلیق مجوز وی و همچنین پس از تعلیق انجام داده است، خواهد بود.»

به گفته هولدن این بررسی همچنین شامل چگونگی مدیریت تعلیق مجوز مالی، تعیین دسترسی به اطلاعاتی که می‌تواند در اختیار داشته باشد و وضعیت استخدامی خود او را مورد بررسی قرار خواهد داد.

هولدن افزود: «طی این تحقیقات مقاماتی که در این تصمیمات دخیل بوده‌اند مدنظر قرار خواهند گرفت و این فرآیند با اقداماتی که علیه سایر انواع کارمندان اعمال شده مقایسه خواهد شد.»

او همچنان گفت که اکنون بازرس کل وزارت خارجه آمریکا در حال مصاحبه با کارمندان وزارت خارجه و بررسی اسناد و ایمیل‌ها به عنوان بخشی از تحقیقات است.

وزارت خارجه آمریکا در 21 آوریل به مالی ابلاغ کرد که «اطلاعاتی دریافت کرده است که نگرانی‌های امنیتی جدی ایجاد می‌کند و می‌تواند منجر به طرد وی در چارچوب دستورالعمل‌های قضایی امنیت ملی شود.»

سمافور در ماه ژوئیه گزارش داد که اف‌بی‌آی همچنین به اتهام سوءاستفاده از اطلاعات طبقه‌بندی شده تحقیقاتی را علیه رابرت مالی آغاز کرده است.

جمهوری‌خواهان از تلاش‌های این دیپلمات برای تعامل با ایران پس از اینکه در سال 2021 به عنوان فرستاده ویژه انتخاب شد، به شدت انتقاد کرده بودند.

در این گزارش آمده است که در اوایل ماه جاری، گروه بین‌المللی اداره بحران‌ها، سازمان‌ غیردولتی که مالی پیش از برعهده گرفتن سمت فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران برعهده داشت، یک توافقنامه تحقیقاتی رسمی با وزارت خارجه ایران در سال 2016 منعقد کرده که این توافق تاکنون به طور علنی فاش نشده است.

او همچنین در ماه سپتامبر گزارش داد که دستیاران ارشد مالی، چه در داخل دولت آمریکا و چه در گروه بحران، بخشی از ابتکار «کارشناسان ایران» بودند، شبکه‌ای از دانشجویان و محققانی که توسط مقامات ایرانی برای تبلیغ مواضع تهران در مورد برنامه هسته‌ای خود در دوران باراک اوباما استفاده می‌شد.

از سوی دیگر برخی از کارکنان کنگره در این هفته گفتند که تحقیقات بازرس کل در مورد تعلیق مالی تنها باعث تیره شدن بیشتر تصویر می‌شود.

چندین قانونگذار ابراز نگرانی کردند که مالی پس از تعلیق، چندین ماه در وزارت خارجه به کار خود ادامه داد و ابراز امیدواری کردند که شاید تحقیقات جدید دلیل آن را توضیح دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید