نیویورک تایمز: اسرائیل پشت حمله به خطوط لوله گاز ایران بود

تحلیلگران می‌گویند منفجر کردن بخشی از زیرساخت‌های انرژی ایران، نشان دهنده تشدید جنگ سایه‌ میان تهران و تل‌آویو است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» به نقل از مقام‌های غربی و یک استراتژیست نظامی در ایران، شنبه 28 بهمن نوشت که اسرائیل پشت سر حمله چهارشنبه گذشته به دو خط لوله گاز اصلی در ایران بود که گازرسانی به چندین استان‌ که میلیون‌ها نفر در آن زندگی می کنند را مختل کرد.

به گفته این منابع چنین حملاتی از سوی اسرائیل به خط لوله گاز در ایران، مستلزم شناخت عمیق از زیرساخت‌های ایران و هماهنگی دقیق برای هدف قرار دادن آنهاست به ویژه آنکه دو خط لوله همزمان در چندین نقطه مورد هدف قرار گرفتند.

طبق گزارش نیویورک تایمز، یکی از مقامات غربی این حمله را «نمادین» توصیف کرد که بازسازی آن برای ایران نسبتاً آسان بود و آسیب بسیار کمی به غیرنظامیان وارد کرد.
با این حال، این مقام غربی گفته که این حمله حاوی یک «پیام و هشداری جدی» که از سوی تل‌‎آویو به تهران در بحبوحه گسترش درگیری‌ها در خاورمیانه و افزایش نقش ایران در آن است.

انفجار کارخانه مواد شیمیایی

مقامات غربی همچنین گفتند که حمله انفجاری در یک کارخانه مواد شیمیایی در حومه تهران روز پنجشنبه گذشته نیز کار اسرائیل بود که محله‌ای در پایتخت ایران را تکان داد.

با این حال، مقامات محلی در ایران گفتند که انفجار در این کارخانه، بر اثر نقص فنی در مخزن سوخت آن رخ داد.

نتایج حمله به خطوط گاز

گفتنی است در نتیجه حمله روز چهارشنبه چندین نقطه در امتداد دو خط لوله اصلی گاز در استان های فارس و چهار محال بختیاری، خدمات گازرسانی به منازل مسکونی، ساختمان‌های دولتی و کارخانه‌های بزرگ در حداقل پنج استان در سراسر ایران قطع شد.

این حمله خطوط لوله گاز را از جنوب به شهرهای بزرگی مانند تهران، اصفهان و آستارا در نزدیکی مرز شمالی ایران با جمهوری آذربایجان انتقال می‌داد، مورد هدف قرار داد.

کارشناسان انرژی تخمین می زنند که حملات به این خطوط لوله که هر کدام حدود 1200 کیلومتر امتداد دارند و روزانه 2 میلیارد فوت مکعب گاز طبیعی را حمل می کنند، حدود 15 درصد از تولید روزانه گاز طبیعی ایران را مختل کرده است.

تغییری محسوس در جنگ سایه

این حملات نشان‌دهنده تغییر قابل توجهی در جنگ سایه میان اسرائیل و ایران است که سالها یکدیگر را از طریق حملات هوایی، زمینی، دریایی و سایبری، هدف قرار می‌دهند.

اسرائیل مدت‌ها است که سایت‌های نظامی و هسته‌ای در داخل ایران را هدف قرار داده و دانشمندان و متخصصان انرژی هسته‌ای ایران را در داخل و خارج از کشور ترور کرده است.

اسرائیل پیشتر، حملاتی سایبری را برای مختل کردن سرورهای متعلق به وزارت نفت انجام داد که منجر به اختلال در سیستم پمپ‌های بنزین‌ در سراسر ایران شد.

بر اساس گزارش «نیویورک تایمز»، مقامات و تحلیلگران می‌گویند که منفجر کردن بخشی از زیرساخت‌های انرژی یک کشور که صنایع، کارخانه‌ها و میلیون‌ها غیرنظامی به آن وابسته هستند، نشان دهنده تشدید جنگ سایه‌ای است که به نظر می رسد جبهه جدیدی را باز می‌کند.

گفتنی است جواد اوجی، وزیر نفت ایران، در اظهاراتی گفت که وقوع انفجار در خطوط انتقال گاز در بروجن توسط یک شبکه «عملیات‌ خرابکارانه» صورت گرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید