تهدید معاون رئیسی: اگر کشتی نفت ایران توسط آمریکا توقیف شود عمل متقابل انجام می‌دهیم

واشینگتن برای تحریم «شبکه تأمین کننده مالی سپاه پاسداران ایران» به دلیل «حمایت از تروریسم» و «دور زدن تحریم‌ها» حدود 520 هزار بشکه نفت ایران را توقیف کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد دهقان معاون حقوقی رییس جمهوری ایران تهدید کرد اگر کشتی ایران توسط آمریکا توقیف شود تهران عمل متقابل انجام خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، دهقان پنجشنبه 26 بهمن درباره اقدامات تهران در قبال تحریم‌های نفتی جدید علیه ایران از سوی آمریکا، گفت: «راه حقوقی در این زمینه بسته نیست.»

این اظهارات در واکنش به بیانیه وزارت دادگستری آمریکا روز 14 بهمن بیان شده که در آن آمده بود که واشینگتن برای تحریم «شبکه تأمین کننده مالی سپاه پاسداران ایران» به دلیل «حمایت از تروریسم» و «دور زدن تحریم‌ها» حدود 520 هزار بشکه نفت ایران را توقیف کرده است.

معاون حقوقی رئیس جمهوری ایران در واکنش به سوالی درباره بیانیه دو هفته پیش وزارت دادگستری آمریکا، گفت: «خبر ندارم که این اتفاق افتاده است یا نه و وزارت نفت و شرکت‌های ذی‌ربط نفتی در این زمینه باید اظهارنظر کند زیرا گاهی کشتی دیگری را توقیف کرده و به اشتباه به جای کشتی ما مطرح می‌کنند.»

دهقان تاکید کرد: «در بُعد حقوقی در این زمینه کوتاه نمی‌آییم. اگر کشتی ایران توقیف شود، ما عمل متقابل انجام می‌دهیم و راه حقوقی هم در این زمینه بسته نیست.»

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری آمریکا، دارایی‌ها متعلق به شرکت سهامی خاص نفت چین (سی‌اوپی‌سی) به قیمت 108 میلیون دلار، به‌عنوان بخشی از تامین مالی سپاه پاسداران، ضبط شده زیرا این شرکت مخفیانه برای سپاه پاسداران فعالیت می‌کند.

آبرام پیلی، معاون نماینده ویژه آمریکا، در امور ایران گفته این تحریم‌ها با هدف مبارزه با توان سپاه در تامین مالی تروریسم از طریق فروش نفت صورت گرفته است.

برخی نمایندگان کنگره می‌گویند به دلیل عدم اعمال تحریم‌ها از سوی دولت بایدن، از سال2021 تا پایان 2023، ايران از فروش غیرقانونی نفت ایران (عمدتا به چین) دست‌کم ۸۸ میلیارد دلار درآمد داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید