ایران: در هفته‌های گذشته پیام‌هایی با آمریکا درباره منطقه رد و بدل کردیم

وزیر خارجه ایران طی سفر خود به بیروت: هر گونه اقدام اسرائیل برای گسترش جنگ به سوی لبنان، «آخرین روز» نتانیاهو خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، شنبه 21 بهمن، چهار ماه پس از حمله حماس به اسرائیل که منجر به تشدید تنش‌ها در سراسر خاورمیانه شد، گفت که کشورهای ایران و لبنان به دنبال گسترش دامنه درگیری‌ها در منطقه نیستند.

امیرعبداللهیان در نشست خبری مشترک با همتای لبنانی خود در بیروت افزود: «ایران و لبنان تاکید دارند که جنگ راه‌حل نیست و ما هرگز به دنبال گسترش آن نبوده‌ایم.»

وزیر خارجه ایران، با اشاره به جنگ کنونی اسرائیل در نوار غزه، گفت: «بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، «ناچار به دنبال خروج از باتلاق غزه» است.

وی تاکید کرد: «هر گونه اقدام اسرائیل برای گسترش جنگ به سوی لبنان، «آخرین روز» نتانیاهو خواهد بود».

امیرعبداللهیان با بیان این‌که اسرائیل «نمی‌تواند در دو جبهه بجنگد»، تاکید کرد که حزب‌الله به حملات اسرائیل به جنوب لبنان «به شدت پاسخ داد» و تصریح کرد که تهران از «توانایی‌های بالای حزب‌الله» آگاه است.

وزیر خارجه ایران در خصوص وضعیت منطقه دریای سرخ گفت «رویکرد استراتژیک اشتباه آمریکا و بریتانیا» باعث گسترش جنگ به سوی دریای سرخ و یمن شده است.

او در ادامه افزود: «کلید راه‌حل برای امنیت کشتیرانی در دریای سرخ توقف جنگ در غزه است.»

امیرعبداللهیان همچنین تاکید کرد: «جنگ راه حل نیست و ما هرگز به دنبال گسترش دامنه آن نیستیم و راه‌حل سیاسی تنها راه پایان دادن به مناقشه غزه است.»

وزیر ایرانی همچنین فاش کرد که تهران و واشینگتن «طی هفته‌های گذشته پیام‌هایی را با هم رد و بدل کرده‌اند» و افزود: «آمریکا از تهران خواسته است که از حزب‌الله بخواهد به طور گسترده و فراگیر در جنگ علیه اسرائیل شرکت نکند.»

عبدالله بوحبیب، وزیر خارجه لبنان نیز گفت که به همتای ایرانی خود چشم‌اندازی را برای یافتن راه حلی پایدار ارائه کرده است تا در چارچوب اجرای قطعنامه شماره 1701 شورای امنیت سازمان ملل صادره در سال 2006 آرامش به جنوب لبنان بازگردد.

بوحبیب در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با امیرعبداللهیان در بیروت افزود: «دیدگاه لبنان شامل اجرای همه‌جانبه قطعنامه شورای امنیت، توقف نقض حاکمیت لبنان توسط اسرائیل و خروج اسرائیل از تمام سرزمین‌های اشغال‌شده است».

وی در این راستا همچنین بر رویکرد لبنان برای تقویت استقرار و توانمندی‌های نیروهای مسلح آن و توسعه و انجام مسئولیت‌ها‌ی‌شان تاکید کرد.

گروه حزب‌الله لبنان شنبه 21 بهمن اعلام کرد که حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان با امیرعبداللهیان دیدار و درباره آخرین تحولات سیاسی و امنیتی در منطقه به ویژه در نوار غزه و جنوب لبنان و «بقیه جبهه‌های محور مقاومت گفت‌و‌گو کردند.»

در همین راستا، رسانه‌های نزدیک به ایران گزارش دادند که عبداللهیان در جریان سفر روز جمعه خود به بیروت با هیئتی از رهبران گروه‌های فلسطینی دیدار کرد.

این رسانه‌ها در ادامه گزارش خود گفتند که امیرعبداللهیان با زیاد النخاله، دبیرکل جنبش جهاد فلسطین، اسامه حمدان، عضو دفتر سیاسی حماس و جمیل مزهر، معاون دبیرکل جبهه خلق برای آزادی فلسطین دیدار و گفت‌وگو کرده است.

امیرعبداللهیان پیش از این طی اظهاراتی گفته بود که تحولات نوار غزه به سمت راه حل سیاسی پیش می‌رود در حالی که نتانیاهو همچنان «راه حل را در جنگ می‌بیند.»

وزیر خارجه ایران پس از دیدار با نجیب میقاتی، نخست‌وزیر موقت لبنان گفت: «تحولات غزه امروز به سمت راه‌حل سیاسی پیش می‌رود، اما نتانیاهو همچنان راه‌حل را در جنگ برای نجات خود می‌داند.»

وی تاکید کرد که همه باید «تلاش کنند تا راه حلی سیاسی برای پایان دادن به حملات و جنایات جنگی اسرائیل علیه فلسطینیان در اسرع وقت پیدا کنند.»

وزیر خارجه ایران در سفر به لبنان همچنین طی کنفرانس خبری از مقر سفارت کشورش در بیروت گفت: «حزب‌الله در هماهنگی با دولت و ارتش لبنان با قدرت به اسرائیل پاسخ داد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید