فایننشال تایمز: ایران برای دور زدن تحریم‌‎ها از بانک‌های بریتانیایی استفاده کرده است

در هفته جاری، بریتانیا و ایالات متحده تحریم‌هایی علیه «شبکه ترور فرامرزی» تحت نظارت اطلاعات ایران اعمال کردند که فعالان و مخالفان از جمله ایرانیان مقیم بریتانیا را هدف قرار می‌داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

«فایننشال تایمز» در گزارشی نوشت، ایران برای دور زدن تحریم‌ها از حساب‌های بانکی بریتانیا استفاده کرده است.

ایران از حساب‌های بانک‌های بریتانیا برای انتقال مخفیانه پول در دنیا، از یک طرح گسترده توسط سرویس‌های اطلاعاتی ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا استفاده کرده است.

روزنامه بریتانیایی «فایننشال تایمز» جزئیات مدراکی را فاش کرده، که نشان می‌دهد، بانک بریتانیایی «لویدز» و بانک اسپانیایی «سانتاندر» حساب‌هایی به شرکت‌های جعلی بریتانیایی، که به طور مخفیانه متعلق به یک شرکت پتروشیمی تحریم‌شده ایران و مستقر در لندن بوده را ارائه کرده‌اند.

شرکت پتروشیمی تجاری وابسته به دولت ایران بخشی از شبکه‌ای است که ایالات متحده آن را به جمع‌آوری صدها میلیون دلار برای «نیروی قدس» بازوی خارجی «سپاه پاسداران» و شبه‌نظامیان حامی ایران و همکاری با سازمان اطلاعات روسیه متهم کرده است.

آمریکا، شرکت ملی بازرگانی پتروشیمی ایران و شعبه بریتانیایی آن را از نوامبر 2018 تحریم کرد.

به گزارش این روزنامه، مدارک، ایمیل‌ها و سوابق حسابداری نشان می‌دهد، شعبه بریتانیایی شرکت بازرگانی پتروشیمی، دفتری در نزدیکی گروسونور گاردنز در بلگراویا لندن در اختیار داشته و با استفاده از شبکه پیچیده‌ای از شرکت‌های صوری در بریتانیا و سایر کشور‌ها مشغول به فعالیت بوده است.

به گزارش «رویترز»، بانک « سانتاندر» اعلام کرده، بر اساس تحقیقات داخلی، این بانک تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض نمی‌کند.

سخنگوی بانک «لویدز» گفت، این گروه قوانین تحریم را رعایت کرده و متعهد به پایبندی به قوانین و مقررات جرایم اقتصادی است و افزود، نمی‌تواند در مورد مشتریان حقیقی اظهار نظر کند و ادامه داد، فعالیت‌های بانکی بریتانیا «به گونه ای است که قوانین جزایی را رعایت می کند.»

یک منبع نزدیک به «لویدز» تایید کرد، مشتری که روزنامه نامی از آن برده، مشمول تحریم‌های بریتانیا یا آمریکا نیست.

سخنگوی بانک «سانتاندر» در بریتانیا در تماسی با خبرگزاری «فرانسه» تایید کرد، «بر اساس بررسی‌هایی که ما انجام دادیم این بانک مرتکب نقض تحریم‌های آمریکا نشده» و افزود: ما سیاست‌ها و رویه‌هایی با درخواست‌های مرتبط با تحریم‌ها را در نظر گرفته‌ایم و به تعامل با مقامات بریتانیایی و آمریکایی ادامه خواهیم داد.»

این سخنگو توضیح داد، به دلیل محدودیت‌های قانونی نمی‌تواند در مورد مشتریان یا «اطلاعات مربوط به فعالیت‌های مشکوکی که به مقامات گزارش شده» صحبت کند.

وزارت خارجه بریتانیا در پاسخ به درخواست خبرگزاری «فرانسه» برای اظهار نظر در این باره اعلام کرد: «بریتانیا بیش از 400 فرد یا نهاد ایرانی در خصوص فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه، نقض حقوق بشر و گسترش تسلیحات هسته‌ای را شناسایی کرده است.» اما درباره «تحریم‌های احتمالی آینده» اظهار نظر نکرد.

در هفته جاری، بریتانیا و ایالات متحده تحریم‌هایی علیه «شبکه ترور فرامرزی» تحت نظارت اطلاعات ایران اعمال کردند که فعالان و مخالفان از جمله ایرانیان مقیم بریتانیا را هدف قرار می‌داد.

بانک های اروپایی مانند بانک ایتالیایی «یونی کردیت» و بانک بریتانیایی «استاندارد چارترد» به دلیل تحریم‌های ایران در گذشته جریمه‌های بزرگی را متحمل شدند. این بانک ایتالیایی 1.3 میلیارد دلار به مقامات آمریکایی برای حل و فصل تحقیقات جریمه پرداخت کرد.

هچنین بانک «استاندارد چارترد» با پرداخت جریمه 1.1 میلیارد دلار در سال 2019 به مقامات آمریکایی و بریتانیایی موافقت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید