ایران حملات شب گذشته بریتانیا و آمریکا به مواضع حوثی‌ها را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران حملات مشترک بریتانیا و آمریکا به مواضع شبه‌نظامیان حوثی در یمن را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، کنعانی، یکشنبه 15 بهمن گفت: «لندن و واشینگتن با اقدامات نظامی خود در حال دامن‌زدن به هرج و مرج، بی‌نظمی، ناامنی و بی‌ثباتی هستند.»

ایالات متحده و بریتانیا، شب گذشته در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند، در پاسخ به حملات مستمر حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری بین‌المللی در دریای سرخ، 36 هدف نظامی متعلق به این گروه را در 13 سایت‌ها تحت کنترل آن‌ها در یمن را بمباران کردند.

در همین راستا، خبرگزاری «رویترز» به نقل از دو مقام آمریکایی نوشت که در دومین مرحله از پاسخ چند لایه و متعدد آمریکا به ایران و گروه‌های شبه‌نظامی آن در منطقه، شامگاه شنبه 14 بهمن پایگاه‌های متعلق به ایران و گروه شبه‌‌نظامی حوثی در صنعا، پایتخت یمن هدف بمباران شدید قرار گرفت.

حوثی‌ها از 19 نوامبر گذشته (2023) یعنی بیش از یک ماه پس از آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه، ده‌ها حمله با موشک‌ و پهپادهای انفجاری را با ادعای حمایت از فلسطین علیه کشتیرانی در این آبراه حیاتی انجام داده است.

این حملات باعث اختلال در حمل و نقل بین‌المللی شده و جریان تجارت میان آسیا و اروپا را کند و طولانی مدت و پرهزینه کرده و نگرانی از تنگناهای عرضه کالا را در جهان افزایش داد.

ادامه این حملات و تشدید تنش‌ها همچنین نگرانی قدرت‌های بزرگ را از گسترش دامنه جنگ غزه که از هفتم اکتبر گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد، در منطقه ابراز کرد.

این مساله باعث شد که ایالات متحده و بریتانیا حملات متعددی را به اهداف حوثی انجام دهند و واشینگتن دوباره گروه حوثی‌ را در فهرست «گروه‌های تروریستی» قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید