ایران: به هرگونه حمله «قاطعانه» پاسخ می‌دهیم

جو بایدن: درباره نوع واکنش به حمله هواپیمای بدون سرنشین، که منجر به کشته شدن سه سرباز این کشور در اردن شد، تصمیمم را گرفته‌ام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تاکید کرد که هر حمله‌ای به خاک ایران، منافع و یا اتباع ایرانی در خارج از مرزها، با «پاسخ قاطع» مواجه خواهد شد.

خبرگزاری «ایرنا»، چهارشنبه یازدهم بهمن به نقل از نمایندگی ایران در سازمان ملل گزارش‌ها مبنی بر دریافت پیام‌هایی از سوی آمریکا از طریق واسطه‌ها در دو روز گذشته را تکذیب کرد.

ایرنا افزود: «تهران هرگونه حمله در داخل خاک خود را «خط قرمز» می‌داند که با پاسخ مناسب مواجه خواهد شد.»

امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان ملل روز گذشته در اظهاراتی گفت که کشورش «مسئول» اقدامات هیچ فرد یا گروهی در منطقه نیست.

«ایرنا»، به نقل از ایروانی در نامه‌ای که به همتای فرانسوی خود که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد، نوشت که اتهامات مربوط به دخالت ایران در حملات علیه افراد و تأسیسات آمریکایی در عراق و سوریه «حاوی ارجاعات ناموجه و بی‌پایه‌واساس است.»

اظهارات این نماینده یک روز پس از آن بیان می‌شود که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که تصمیم گرفته است به حمله پهپادی گروه‌های مسلح تحت حمایت ایران که منجر به کشته‌شدن سربازان آمریکایی در اردن شد، پاسخ دهد.

یک پهپاد ناشناس، یکشنبه 8 بهمن، پایگاه «تی 22» ویژه پشتیبانی لجستیکی پایگاه التنف واقع در جنوب شرقی سوریه و نزدیک مرز اردن را هدف قرار داد. آمریکا از کشته‌شدن سه سرباز خود در این حمله‌ خبر داد.

به‌باور مقامات دفاعی و اطلاعاتی آمریکا، این حمله یک جانبه، توسط پهپاد پرتاب‌شده از پایگاه نظامی امام علی یا نزدیکی آن توسط گروه‌های تحت حمایت ایران به سمت پایگاه التنف و پایگاه «برج 22 » برای گشت‌زنی و عملیات در شمال شرق اردن، انجام شد.

در حالی که فشارها بر دولت آمریکا برای پاسخ به حمله روز یکشنبه افزایش یافته است، جان کربی سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید بار دیگر تاکید کرد که واشینگتن «به دنبال جنگ با ایران نیست.»

کربی، روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی، در توضیح این حمله که واشینگتن جناح‌های مورد حمایت ایران را متهم کرد، گفت: «این حمله یک تشدید تنش بود، اشتباه نکنید و نیاز به پاسخ دارد.»

وی همچنین با بیان اینکه پنتاگون در حال جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد حمله «تی22» است، اضافه کرد که مطمئن است واشینگتن پاسخ خواهد داد، اما زمان مشخصی وجود ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید