ایران سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد

ایالات متحده آمریکا و بریتانیا روز گذشته تحریم‌هایی را علیه افراد و سازمان‌هایی که «جوخه‌های ترور ایران» توصیف شده است، اعمال کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه ایران در اعتراض به اتهام‌های مطرح شده از سوی مقامات لندن علیه جمهوری اسلامی ایران، سفیر بریتانیا در تهران را احضار کرد.

خبرگزاری «فارس» سه‌شنبه 10 بهمن گزارش داد که در پی «تداوم اتهام‌زنی‌های بریتانیا علیه جمهوری اسلامی ایران» سفیر این کشور در تهران به وزارت امور خارجه ایران احضار شده است.

در گزارش این خبرگزاری آمده است «سایمون شرکلیف، سفیر بریتانیا در تهران، بعد از ظهر امروز (سه‌شنبه) دهم بهمن ماه از سوی مدیرکل غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید ایران به وی ابلاغ شد».

سایمون شرکلیف
سایمون شرکلیف

بنا به این گزارش مدیرکل غرب اروپا در وزارت خارجه ایران با احضار سفیر بریتانیا، ضمن «غیر‌قانونی» خواندن تحریم‌های اخیر بریتانیا آن را مبتنی بر بهانه‌های واهی دانسته و اتهام‌زنی مقامات لندن علیه حکومت ایران را «جوسازی‌» و «بی‌پایه و بی‌اساس» خوانده و به شدت محکوم کرد.

تحریم جوخه‌های ترور ایران

شایان ذکر است که ایالات متحده آمریکا و بریتانیا روز دوشنبه نهم بهمن تحریم‌هایی را علیه «جوخه‌های ترور ایران» از جمله 8 طرف ایرانی شامل 7 فرد و یک نهاد ایرانی اعمال کردند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا دوشنبه اعلام کرد که ایالات متحده و بریتانیا اقدامات مشترکی را علیه افرادی که بنا به سازماندهی حکومت ایران برای ترور فعالان و مخالفان رژیم جمهوری اسلامی تلاش می‌کردند، اتخاذ می‌کنند.

گروه‌های تبهکار سازمان‌یافته

در همین راستا دولت بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این تحریم‌ها بر علیه 7 فرد و یک نهاد شامل مقامات ارشد ایرانی و اعضایی در «گروه‌های تبهکار سازمان‌یافته»‌ای که با تهران همکاری می‌کنند، اعمال می‌شود.

این بیانیه افزود که تحریم‌ها همچنین شامل اعضایی از سپاه پاسداران ایران در یگان 840 می‌شود که برای ترور دو گوینده تلویزیونی شبکه تلویزیونی «ایران اینترنشنال» در خاک بریتانیا، توطئه‌چینی و طرح‌ریزی کرده‌ بودند.

در این بیانیه همچنین آمده است که این طرح [ترور]‌ بخشی از نزدیک به 15 تهدیدی بود که از ژانویه 2022 وجود داشته است.

این تحریم‌های بریتانیا و آمریکا همچنین ناجی ابراهیم شریفی زین‌دشتی، رهبر یک شبکه تبهکار بین‌المللی که در ترور یکی از مخالفان رژیم ایران در سال 2019 در استانبول نقش دارد را شامل می‌شود.

تهدید علیه بریتانیا

در واکنش به اعمال این تحریم‌ها، دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، گفت تهران و گروه‌های تبهکاری که به نمایندگی از آن دست‌ به جنایت می‌زنند، تهدیدی غیرقابل قبول علیه امنیت بریتانیا تشکیل می‌دهند.

کامرون افزود که این بسته تحریمی نقش سیستماتیک ایران در تضعیف، خاموش کردن و به تعطیلی کشاندن آزادی‌های دموکراتیکی که بریتانیا برای آن ارج می‌نهد را آشکار می‌کند.

وزیر خارجه بریتانیا گفت که بریتانیا و ایالات متحده آمریکا با اعمال این تحریم‌ها پیام واضحی به ایران ارسال می‌کنند و آن این که هرگز چنین تهدیدهایی را بر نمی‌تابند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید