سپاه پاسداران یک کشتی با پرچم اقیانوسیه را به اتهام «قاچاق سوخت» توقیف کرد

از زمان آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه مسیرهای کشتیرانی در معرض ده‌ها مورد حمله پهپادی یا موشکی حوثی‌ها قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران یک‌شنبه 8 بهمن از توقیف یک کشتی سوخت حامل پرچم اقیانوسیه را به اتهام «قاچاق سوخت» در نزدیکی سواحل بوشهر توقیف کرد.

به گزارش «فارس» حیدر هنریان مجرد، فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه با تاکید این خبر گفت این کشتی با 2 میلیون لیتر سوخت گازوئیل قاچاق با حکم قضایی در نزدیکی بندر بوشهر توقیف شده است.

به گفته هنریان 14 خدمه این کشتی که شهروند دو کشور آسیایی بوده‌اند نیز بازداشت شده‌اند.

پیش‌تر، در 19دی، یک کشتی تجاری با پرچم تانزانیا در داخل آب‌های سرزمینی عراق توسط سپاه پاسداران توقیف شد.

با این حال، مقامات ایران گفتند که آن کشتی در آب‌های ایران و قبل از ورود به مرزهای آبی عراق توقیف شد.

ایران اواسط سپتامبر گذشته دو نفتکش خارجی و خدمه آن‌ها را در آب‌های جنوبی خود به اتهام قاچاق سوخت، توقیف کرد.

این حوادث در برهه‌ حساس منطقه‌ای؛ به‌ویژه با افزایش حملات اخیر به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ توسط گروه حوثی مورد حمایت ایران، رخ داده است.

از زمان آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه در 7 اکتبر گذشته، مسیرهای کشتیرانی در این کریدور دریایی مهم جهانی در معرض ده‌ها مورد حمله پهپادی یا موشکی حوثی‌ها قرار گرفته است.

در حالی که شبه‌نظامیان حوثی یمن برای سومین ماه متوالی به حملات خود علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ ادامه داده و امنیت ناوبری بین‌المللی در این آبراه مهم را تهدید می‌کنند، نیروی دریایی آمریکا بر ادامه ماموریت خود برای حفاظت از کشتی‌ها ادامه تاکید کرد.

کارلوس دل‌تورو، وزیر نیروی دریایی آمریکا، توضیح داد که کشورش به حملات خود به پایگاه‌های حوثی‌ها ادامه می‌دهد و خاطرنشان کرد که مدت این عملیات بستگی به اقدامات ایران دارد که از این گروه حمایت می‌کند.

دل‌تورو در گفت‌وگو با «بی‌بی‌سی» روز یکشنبه 8 بهمن گفت: «شاید باید از ایران در مورد مدت زمان عملیات بپرسیم، زیرا به حمایت مالی حوثی‌ها و تامین تسلیحات آنها ادامه می‌دهد.» او افزود: «امیدوارم و انتظار دارم که این امر به طور نامحدود ادامه نیابد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید