کشته‌شدن 9 تبعه پاکستانی توسط افرادی مسلح در جنوب شرق ایران

خبرگزاری دولتی «مهر» نوشت تاکنون گروه یا افرادی مسؤولیت این واقعه را بر عهده نگرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز»، شنبه 7 بهمن از کشته‌شدن 9 تبعه خارجی توسط افرادی مسلح در جنوب شرق ایران در نزدیکی مرز با پاکستان خبر داد.

وب‌سایت حقوق بشری «حال‌وش» که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد، با انتشار تصاویری از محل وقوع حادثه نوشت که این کشته‌شدگان تبعه پاکستان بودند که در پی تیراندازی افراد ناشناس در منطقه سیرکان سراوان جان‌باختند.

Advertisement

به گزارش این وب‌سایت، در پی ورود افراد مسلح ناشناس به محل سکونت اتباع پاکستان در گاراژی در شهر سیرکان از توابع بخش بمپشت شهرستان سراوان و تیراندازی به سوی آنان 9 تن کشته و سه تن دیگر به شدت مجروح شدند.

این گزارش به نقل از منابع آگاه خود نوشت: «این افراد حدودا از پانزده سال پیش بوده که در شهر سیرکان به کارهای کارگری، صافکاری و خودرو و برقکاری مشغول بوده‌اند و در داخل یک اتاق در محوطه تعمیرگاه ساکن بوده‌اند.»

خبرگزاری دولتی «مهر» هم با انتشار خبری مبنی بر کشته شدن 9 نفر از اتباع غیرایرانی در سراوان توسط افراد ناشناس نوشت تاکنون گروه یا افرادی مسؤولیت این واقعه را بر عهده نگرفته است.

در واکنش به این حادثه ابراهیم رئیسی در آیین دریافت استوارنامه سفیر جدید پاکستان در تهران، با تاکید بر «ضرورت مقابله جدی با هرگونه فضاسازی در روابط دو کشور»، ابراز امیدواری کرد با تلاش سفیر جدید پاکستان در دوره مسئولیت در جمهوری اسلامی ایران، «گام‌های موثری در جهت توسعه روابط همه جانبه فیمابین برداشته شود».

این حادثه در حالی رخ می‌دهد که وزارت خارجه ایران، روز گذشته اعلام کرد محمد مدثر تیپو،‌ سفیر پاکستان در ایران، وارد تهران شده و سفیر ایران نیز تا ساعاتی دیگر وارد اسلام‌آباد خواهد شد. وزارت خارجه پاکستان روز چهارشنبه 27 دی‌ماه در واکنش تندی به حمله موشکی سپاه پاسداران به خاک این کشور، سفیر خود را از تهران فراخواند و اعلام کرد که سفیر ایران فعلاً نمی‌تواند به اسلام‌آباد برگردد.

حملات هوایی 28 دی پاکستان در داخل خاک ایران علیه «ارتش آزادیبخش بلوچستان» در پاسخ به حملات ایران در خاک پاکستان علیه «جیش العدل» در 26 دی، باعث شد که سطح تنش دو کشور افزایش یابد.

منابع بلندپایه نظامی پاکستان فاش کردند که قبل از حمله این کشور، تلاش‌های زیادی برای ممانعت از تشدید بیشتر درگیری از طریق کانال‌های دیپلماتیک، انجام گرفت، اما ایران حاضر نشد در جهت کاستن از تنش، بابت حمله خود به خاک پاکستان، پوزش بخواهد.
مرز بیابانی به طول 565 مایل میان پاکستان و ایران معروف به منطقه «بی‌قانون» است که رخنه به آن ساده است و به عنوان پناهگاهی برای قاچاقچیان و گروه‌های مسلح مخالف محسوب می‌شود.

تهران و اسلام آباد به وجود روابط نزدیک بین خود اذعان دارند و تشدید تنش در طول مرز، باعث نارضایتی هر دو طرف می‌شود. با این حال، دو کشور یک‌دیگر را به ناکامی در مقابله با گروه‌های مسلح مستقر در مرزها متهم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید