جایزه 15 میلیون دلاری آمریکا برای کسب اطلاعات درباره یک تاجر ایرانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا با تعیین جایزه 15 میلیون دلاری از افرادی که اطلاعاتی درباره حسین هاتفی اردکانی، تاجر ایرانی و فعالیت‌های او و ارتباطش با سپاه پاسداران دارند خواست تا با برنامه «پاداش برای عدالت» این کشور تماس بگیرند.

بنا به گزارش «پاداش برای عدالت»، این فرد با مدیریت یک شبکه بین المللی به سپاه پاسداران برای دستیابی به فناوری جنگی پیشرفته از جمله پهپادهای تهاجمی که روسیه در جنگ علیه اوکراین استفاده می‌کند، کمک کرده است.

Advertisement

این شبکه به مدیریت حسین هاتفی اردکانی، در ده سال اخیر در خاورمیانه و شرق آسیا در پوشش شرکت‌هایی در مالزی و هنگ کنگ برای خرید و انتقال قطعات فناوری و حساس پیشرفته ساخت آمریکا و سایر کشورها برای سازمان توسعه نظامی نیروی هوایی سپاه و توسعه برنامه پهپادی به ویژه پهپاد تهاجمی شاهد 136 و شاهد 131 که روسیه از آن‌ها برای حمله به اهداف نظامی و غیرنظامی در اوکراین استفاده کرده، فعالیت داشته است.

یک شهروند چینی

قوه قضائیه آمریکا یک ماه پیش، پس از صدور کیفرخواست اردکانی و «گری لام» معروف به لین جینگه در سپتامبر 2020، آن‌ها را متهم به انتقال غیرقانونی قطعات الکترونیکی دو منظوره (نظامی و غیرنظامی) ساخت آمریکا با هدف استفاده در پهپادهای تولیدی سپاه پاسداران ایران کرده است.

متیو گریوز، دادستان منطقه کلمبیا در بیانیه‌ای مدعی شد: «ما همچنان بر ایجاد اختلال در تلاش‌های ایران و عوامل آن برای دور زدن تحریم‌های آمریکا در حمایت از برنامه‌های تسلیحاتی ایران، از جمله برنامه هواپیماهای بدون سرنشین این کشور، که برای حمایت و تأمین گروه‌ها و دشمنان خارجی – مانند روسیه- استفاده شده‌اند، در سراسر جهان متمرکز هستیم.»

بر اساس این کیفرخواست، اردکانی و همدستانش از شرکت های خارجی برای فرار از کنترل صادرات آمریکا بر قطعات حساس استفاده کردند و مقامات قضایی آمریکا نیز تایید کردند که او و شرکایش برای خرید و انتقال قطعات از شرکت‌های خارجی به ویژه فرانسوی و کانادایی سوء استفاده کرده‌اند. به گفته بازرس خصوصی مایکل کرول، اردکانی و همدستانش «شبکه پیچیده‌ای برای پنهان کردن دستیابی غیرقانونی به فناوری آمریکایی و خارجی برای خرید اجزای پهپاد کشنده» ایجاد کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید