کاخ کرملین: تنش میان پاکستان و ایران با جنگ غزه ارتباط دارد

سخنگوی کرملین: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه قصد دارد در مراسم اولین بتن‌ریزی در سایت چهارمین واحد نیروگاه هسته‌ای ضبعه در مصر شرکت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، جمعه 29 دی، با بیان اینکه سطح تنش در خاورمیانه و منطقه آسیا و اقیانوسیه بسیار بالا گرفته است، اذعان کرد که «تشدید تنش‌ها میان تهران و اسلام‌آباد تا حدی ناشی از درگیری در غزه است و نگران گسترش آن هستیم».

تنش‌ها میان ایران و پاکستان طی چند روز گذشته تشدید شده و به حملات مرزی متقابل علیه گروه‌های شبه نظامی تبدیل شده است.

نیروگاه هسته‌ای ضبعه

سخنگوی کرملین، در بخش دیگری از اظهارات خود گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه قصد دارد در اولین مراسم بتن‌ریزی در پایگاه چهارمین واحد نیروگاه هسته‌ای ضبعه در مصر شرکت کند.

پسکوف، جمعه همچنین به خبرنگاران گفت: «مشارکت رئیس جمهوری روسیه در این مراسم بسیار مهم در حال آماده شدن است. ما به همکاری خود با شرکای مصری در زمینه‌های مختلف ادامه می‌دهیم، (مصر) شریک بسیار مهمی برای ما از جمله در زمینه فناوری پیشرفته است که زمینه بسیار مهمی برای توسعه در مصر است.»

پیشگامی روسیه در صنعت هسته‌ای

این سخنگو در ادامه تاکید کرد: «مسکو رهبر بلامنازع صنعت هسته‌ای در جهان است، ما خدمات بهتر، ارزان‌تر و باکیفیت ارائه می‌دهیم و رقابت با ما برای سایر فعالان بازار بسیار دشوار است.»

شایان ذکر است که اولین مرحله بتن‌ریزی در واحد چهارم نیروگاه اتمی «ضبعه»، پایان دوره مقدماتی و انتقال به فاز اصلی ساخت بلوک‌های نیروگاه را به دنبال خواهد داشت.

اولین نیروگاه هسته‌ای مصر

نیروگاه ضبعه اولین نیروگاه هسته‌ای مصر است. شرکت «روس اتم» آن را در استان مطروح در سواحل مدیترانه در حدود 300 کیلومتری شمال غربی قاهره می‌سازد. این طرح در حال احداث اولین پروژه بزرگ این شرکت روسی در قاره آفریقا است.

«روس اتم» قرار است با ساخت چهار نیروگاه واحدهای ایستگاه تا سال 2028 و تامین سوخت هسته‌ای ایستگاه در طول چرخه عمر هسته‌ای آن (60 سال) و همچنین ارائه خدمات آموزش کارکنان و تعمیرات و نگهداری به مدت 10 سال پس از شروع به کار هر واحد را انجام دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید