تلگراف: تشدید تنش ایران و پاکستان همکاری اطلاعاتی دو کشور را تهدید می‌کند

از نگاه برخی ناظران، این حملات علاوه بر تهدید روند مبادله اطلاعاتی بین دو کشور، حاوی پیامی قوی و غیر مستقیم پاکستان برای هند نیز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حملاتی هوایی پنچ‌شنبه 28 دی پاکستان در داخل خاک ایران؛ به‌ویژه پس از حملات مشابه ایران در خاک پاکستان در سه‌شنبه گذشته، باعث شد که سطح تنش دو کشور افزایش یابد.

این واکنش اسلام‌آباد، نگرانی‌های زیادی را نسبت به چشم‌انداز آینده اوضاع به‌وجود آورده، به‌ویژه از زمانی که ارتش پاکستان ظاهراً تحت فشارهای داخلی برای اقدام علیه همسایه خود از زمان حمله ایران به پایگاه‌های گروه افراطی «جیش العدل»، در داخل پاکستان قرار گرفت.

منابع بلندپایه نظامی پاکستان فاش کردند که قبل از حمله این کشور، تلاش‌های زیادی برای ممانعت از تشدید بیشتر درگیری از طریق کانال‌های دیپلماتیک، انجام گرفت، اما ایران حاضر نشد در جهت کاستن از تنش، بابت حمله خود به خاک پاکستان، پوزش بخواهد.

تبادل داده‌های اطلاعاتی

به گزارش روزنامه «تلگراف»، این منابع گفتند که تشدید تنش در روزهای اخیر، روند تبادل داده‌های اطلاعاتی میان دو همسایه را تهدید می‌کند؛ خصوصا که اسلام آباد اخیراً داده‌های اطلاعاتی مربوط به گروه «جیش‌العدل» را در اختیار تهران قرار داد که منجر به دستگیری یکی از اعضای اصلی آن شد.

طبق گفته یک منبع پاکستانی، پرونده‌های متعددی میان دو کشور به اشتراک گذاشته‌ شده، اما گروه «ارتش آزادی‌بخش بلوچستان» همچنان از داخل ایران علیه پاکستان بدون هراس از هرگونه مجازات، فعالیت می‌کند.

او افزود: «مسئولیت تشدید تنش مستقیماً متوجه ایران است، چرا که به‌رغم وجود کانال‌های ارتباطی متعدد در سطح دولت و نیروهای نظامی میان دو طرف، ایران بدون توجه به پیآمدهای این اقدام خصمانه غیر قابل توحیه، به گزینه‌های نظامی متوسل شد».

پیامی قدرتمند

از نگاه برخی ناظران، این حملات علاوه بر تهدید روند مبادله اطلاعاتی بین دو کشور، حاوی پیامی قوی و غیر مستقیم پاکستان برای هند نیز است.

اعجاز حیدر، تحلیلگر نظامی مقیم پاکستان، گفت که این کشور دارنده سلاح هسته‌ای و ارتشی بزرگ، نمی‌تواند حمله ایران به مرزهای غربی خود را بدون پاسخ بگذارد، آنهم در حالی که در مرزهای شرقی خود با حریفی غول‌آسا همچون هند مواجه است.

به‌نظر حیدر، حملات پاکستان در حکم سیگنالی به ایران برای عقب‌نشینی است، اما به همان میزان، حاوی پیامی برای هند نیز بود.

نمایش قدرت

از سویی ناظران، حملات ایران در داخل پاکستان را در کنار حملات اخیر تهران به گروه‌های تروریستی در سوریه، به عنوان نمایش قدرت به خارج، با توجه به درخواست داخلی برای اقدام تلافی‌جویانه مرتبط با حمله تروریستی سوم ژانویه می‌دانند که به کشته‌شدن ده‌ها نفر در کرمان منجر شد.

پیامی برای آمریکا و اسرائیل

در همین زمینه جوئل ریبورن، فرستاده ویژه پیشین آمریکا به سوریه گفت: «این حمله پیامی برای آمریکا و اسرائیل است که تهران آنها را به حمایت از داعش که مسئولیت حمله به کرمان را بر عهده گرفته، متهم می‌کند».

به گزارش «وال استریت ژورنال»، ریبورن افزود که حمله ایران به خاک سوریه، نشان دهنده «تمایل و توانایی تهران برای اقدام مستقیم به جای گروه‌های نیابتی» است.

کامران بخاری، یکی از مدیران ارشد مؤسسه «نیولاینز»، اندیشکده مستقر در واشینگتن، نیز براین باور است که ایران این پیام را به ایالات متحده ارسال می‌کند که «اگر ما را تعقیب کند، می‌توانیم آشوب ایجاد کنیم».

مرزهای خارج از قانون

مرز بیابانی به طول 565 مایل میان پاکستان و ایران معروف به منطقه «بی‌قانون» است که رخنه به آن ساده است و به عنوان پناهگاهی برای قاچاقچیان و گروه‌های مسلح محسوب می‌شود.

تهران و اسلام آباد به وجود روابط نزدیک بین خود اذعان دارند و تشدید تنش در طول مرز، باعث نارضایتی هر دو طرف می‌شود.

همزمان دو کشور یک‌دیگررا به ناکامی در مقابله با گروه‌های مسلح مستقر در مرزها متهم می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید