وزیر خارجه ایران: حمایت کامل واشینگتن از اسرائیل «ریشه اصلی ناامنی در منطقه» است

وزیر دفاع ایران: به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای همسایه احترام می گذاریم، اما به هیچ عنوان نمی‌پذیریم کسی در مرزهای ما «شیطنت» کند و حتما برخورد می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در اظهاراتی تاکید کرد که حمایت کامل واشینگتن از تل‌آویو «ریشه اصلی ناامنی در منطقه» است.

عبداللهیان، چهارشنبه 27 دی در مصاحبه با «سی‌ان‌بی‌سی» گفت که آمریکا و جو بایدن نباید سرنوشت خود را به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گره بزنند.

عبداللهیان در ادامه خاطرنشان کرد: «مردم یمن و دیگر کشورهای منطقه که از مردم فلسطین دفاع می‌کنند طبق تجارب و منافع خود عمل کرده و از ما فرمان و دستوری نمی گیرند».

به‌گفته عبداللهیان«امنیت دریانوردی، اهمیت فراوانی برای ما دارد چرا که ما نفت صادر می کنیم و اگر ناامنی در مجاورت ما وجود داشته باشد، به سود ما نخواهد بود».

موضع وزیر دفاع ایران

از سویی «خبرگزاری مهر» به نقل از امیر آشتیانی، وزیر دفاع ایران آورد که کشورش به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای همسایه احترام می گذارد، «اما به هیچ عنوان نمی‌پذیریم کسی در مرزهای ما شیطنت کند و حتما برخورد می‌کنیم».

آشتیانی افزود: «از هر ناحیه‌ای که جمهوری اسلامی را تهدید کنند عکس‌العمل نشان خواهیم داد و این عکس‌العمل حتما متناسب، قاطعانه و سخت خواهد بود».

سپاه پاسداران ایران شامگاه دوشنبه گذشته اعلام کرد که مراکز وابسته به گروه‌های مسلح در عراق و سوریه را با شماری از موشک‌های بالستیک، هدف قرار داده است.

در حالی که سپاه پاسداران اعلام کرد، مراکز «جاسوسی» اسرائیل در اقلیم کردستان عراق را هدف قرار داده، شورای امنیت اقلیم کردستان تاکید کرد که در نتیجه حمله موشکی ایران، چهار نفر کشته و تعدادی دیگر زخمی شدند.

بیانیه سنتکام

از سویی فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، سه‌شنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد که در تاریخ 11 ژانویه جاری، تسلیحات متعارف پیشرفته ایرانی در مسیر ارسال برای حوثی‌ها در یمن را توقیف کرده است.

در این بیانیه آمده بود که از زمان آغاز حملات حوثی‌ها به کشتی‌های تجاری در نوامبر، این اولین مورد توقیف «تسلیحات متعارف پیشرفته مرگبار ارائه شده توسط ایران» به حوثی‌ها است.

این بیانیه افزود: «تسلیحات ایرانی که ما در نزدیکی سواحل سومالی در دریای عرب توقیف کردیم، شامل قطعات موشک‌های بالستیک میان‌برد و موشک‌های کروز ضد کشتی است و تحلیل اولیه نشان می‌دهد که حوثی‌ها از همان نوع تسلیحات توقیف‌شده برای تهدید و حمله به کشتی‌ها در دریای سرخ استفاده کرده‌اند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید