ایران به دنبال تقویت روابط تجاری خود با سعودی است

سفیر ایران در ریاض با حسن الحویزی، رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی سعودی دیدار و گفت وگو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی رضا عنایتی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ریاض نیز از تمایل کشورش برای توسعه روابط اقتصادی با پادشاهی عربی سعودی و ارتقای سطح مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری برای تبدیل شدن به بالاترین سطح در منطقه خبر داد.

این موضوع سه‌شنبه 26 دی طی دیدار عنایتی با الحویزی، رئیس اتحادیه اتاق‌های بازرگانی سعودی و با هدف بررسی مجدد روابط تجاری و سرمایه‌گذاری و تبادل هیئت‌ها فی‌ما‌بین دو کشور مطرح گردید.

این موضوع با توجه به این واقعیت مطرح می‌شود که به رغم حجم گسترده تجارت خارجی دو کشور، تبادل تجاری ما بین تهران و ریاض وجود ندارد.

حجم مبادلات تجاری سعودی در سال 2022 به حدود 601.1 میلیارد دلار رسید. حجم تبادل تجاری ایران با خارج به حدود 132.6 میلیارد دلار رسیده که این حجم بزرگ مبادلات تجاری دو کشور با خارج، مستلزم رسیدگی و احیای مبادلات تجاری و همکاری در توسعه تجارت درون منطقه‌ای و انتقال آن به مراحلی پیشرفته‌تر دارد.

در این دیدار بر لزوم سرمایه‌گذاری در فضای مثبت و فعال‌سازی تفاهم‌نامه‌های امضا شده، برای گشودن صفحه‌ای جدید در همکاری‌های اقتصادی و ارتقای سطح مبادلات تجاری متناسب با فرصت‌های موجود و حجم گسترده تجارت خارجی دو کشور، تاکید شد.

دو طرف همچنین بر لزوم تبادل مجدد هیئت‌های تجاری، فعال‌سازی مبادلات تجاری، تحقق تکامل در بخش‌های مورد هدف و بهره‌مندی از بازار عظیم مصرف به منظور ایجاد شراکت‌های موفق میان بخش‌های تجاری و ترغیب سرمایه‌گذاران سعودی و ایرانی برای استفاده از فرصت‌ها و مزیت‌های سرمایه‌گذاری خارجی در هر کدام از دو کشور به توافق رسیدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید