سوال جنجالی از رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره دستیابی به سلاح هسته‌ای

محمد اسلامی: داشتن سلاح کشتار جمعی هرگز در دکترین دفاعی ایران جایگاه نداشته و ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سوال مجری تلویزیون «افق» نزدیک به سپاه پاسداران ایران، در یک برنامه زنده تلوزیونی از این شبکه ضمن اشاره به جنگ غزه و تهدیدهای اسرائیل علیه تهران از محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره دستیابی تهران به سلاح اتمی، باعث حدس و گمانه‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی شده است.

مجری در این برنامه از اسلامی پرسید: «آیا زمان آن نرسیده که ایران هم سلاح اتمی داشته باشد یا یک آزمایش اتمی انجام بده، حداقل؟».

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ گفت: «داشتن سلاح کشتار جمعی هرگز در دکترین دفاعی ایران جایگاه نداشته و ندارد.»

اسلامی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا برای موازنه قدرت نباید سلاح هسته‌ای داشت، گفت: «این موضوع نتوانستن نیست بلکه نخواستن است. اراده نظام ما این نیست. راهبرد امنیت ملی این است که در این راستا پیش برویم. ما به نقطه ای رسیدیم که بازدارندگی وجود دارد بدون اینکه قوانینی را زیر پا گذاریم.»

این در حالی است که ایران ضمن محدود کردن دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات خود، سرعت غنی‌سازی اورانیوم و به‌کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته را افزایش تعداد است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های قبلی خود گفته به‌دلیل عدم همکاری لازم از سوی طرف ایرانی قادر نیست صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای این کشور را تایید کند.

کشورهای آمریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه در هفتم دی‌ماه، طی بیانیه‌ای مشترک اقدامات ایران در شتاب بخشیدن به فعالیت‌های هسته‌ای آن را محکوم کرده و توقف توسعه فزاینده برنامه هسته‌ای ایران را خواستار شدند.

در بیانیه این کشورهای غربی گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تسریع فعالیت‌های هسته‌ای ایران که اورانیوم را به میزان 60 درصدی نزدیک به سطح مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی غنی‌سازی می‌کند را شاهدی بر اقدامات معکوس ایران دانستند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه 5 دی اعلام کرده بود که ایران کُند کردن روند غنی‌سازی اورانیوم تا درجه خلوص 60 درصدی مورد نیاز برای ساخت تسلیحات هسته‌ای که برای مدت چندین ماه ادامه داشت را متوقف کرده است.

آژانس در بیانیه‌ای خلاصه شده از گزارش سری آن به کشورهای عضو این نهاد بین‌المللی و شورای حکام، نوشت که ایران غنی‌سازی اورانیوم با درجه خلوص بالا را افزایش داده و از ادامه کاهش روند غنی‌سازی که از ابتدای نیمه دوم سال 2023 در آغاز شده بود، خودداری کرده و جهت معکوسی را در پیش گرفته است.

به گفته آژانس ایران در تاسیسات هسته‌ای فردو و نطنز فعالیت‌های خود را تسریع کرده و تا درجه خلوص 60 درصدی که نزدیک به سطح 90 درصدی مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی است، اورانیوم غنی‌سازی می‌کند.

بنا به گزارش آژانس از زمانی که ایران روند غنی‌سازی 60 درصدی خود را کند کرده بود تاکنون موفق شده در نطنز و فردو ماهانه تا سه کیلوگرم اورانیوم با درجه خلوص 60 درصد تولید کند.

در این گزارش همچنین آمده است که آژانس تایید می‌کند که ایران تولید گاز هگزا فلورید اورانیوم 60 درصد غنی‌سازی شده از اورانیوم-235 را از اواخر ماه نوامبر در این دو تاسیسات خود، ماهانه نزدیک به 9 کیلوگرم افزایش داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید