وزارت خارجه ایران: اقدامات فوری حقوقی و بین‌المللی درباره حادثه کرمان را آغاز کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در اظهاراتی درباره انفجارهای مراسم سالگرد قاسم سلیمانی در کرمان گفت که وزارت خارجه بر اساس اطلاعات اولیه بدست آمده، اقدامات فوری حقوقی و بین‌المللی خود را از طریق سازمان ملل متحد آغاز کرده است.

روز گذشته انفجارهایی در شهر کرمان در جنوب شرق ایران در مراسم چهارمین سالگرد کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران رخ داد.

بنا به گزارش‌ها، این انفجارها از راه دور انجام شد و دو ساک حاوی مواد منفجره در نزدیکی ورودی قبرستان در شهر کرمان قرار داشتند.

وزارت بهداشت ایران کشته‌شدن دست‌کم صد نفر بر اثر این انفجارها را تایید کرد.

در واکنش‌ به این حادثه، خبرگزاری‌های ایرانی گزارش دادند که علی خامنه‌ای، رهبر ایران، طی پیامی تاکید کرد که عاملان و طراحان این اقدام «از هم اکنون آماج قطعی سرکوب و مجازات عادلانه خواهند بود».

اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران نیز چهارشنبه در پیامی با بیان این‌که حادثه انفجارهای کرمان توسط «عاملان اسرائیل و آمریکا» انجام شده، تهدید کرد:«روزی فرا‌خواهد رسید که آمریکا بیشتر از امروز باید عواقب حمایت از اسرائیل را بپردازد».

از سویی آمریکا در واکنش به اتهامات وارده از سوی ایران اعلام کرد که «واشینگتن به هیچ وجه در انفجارهای کرمان نقش نداشته است.»

دولت ایران نیز در پی این حادثه، پنج‌شنبه 14 دی را در سراسر این کشور روز عزای عمومی اعلام کرد. همچنین در استان محل حادثه کرمان، 3 روز عزای عمومی اعلام شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید