نیویورک تایمز: خامنه‌ای از فرماندهان سپاه خواست «صبر استراتژیک» داشته باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌رغم افزایش تنش منطقه‌ای به دنبال گسترش درگیری‌هایی که از هفتم اکتبر گذشته میان اسرائیل و حماس در نوار غزه آغاز شد، به‌نظر می‌رسد ایران به آنچه «صبر استراتژیک» گفته می‌شود، پایبند است.

روزنامه «نیویورک تایمز»، پنج‌شنبه چهاردهم دی، به نقل از منابع خود نوشت که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به فرماندهان نظامی ایران دستور داده است که به هر قیمتی شده از رویارویی مستقیم با واشینگتن خودداری کنند.

این روزنامه خبر داد که خامنه‌ای پس از انفجارهای کرمان از فرماندهان نظامی خواستار «صبر استراتژیک» شد.

نیویورک‌ تایمز با اشاره به انفجارهای روز گذشته در کرمان که به کشته‌شدن دست‌کم صد نفر منجر شد، نوشت که به‌نظر می‌رسد رهبر جمهوری اسلامی به دنبال تشدید درگیری با اسرائیل یا آمریکا نیست.

در این گزارش به محدود بودن حملات گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران علیه پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه نیز اشاره شده است.

این روزنامه نوشته است، با توجه به اینکه گزارش‌های اطلاعاتی به مداخله اسرائیل در بمب‌گذاری در مراسم سالگرد کشته‌شدن سلیمانی اشاره ندارد، اما رهبران جمهوری اسلامی انگشت اتهام را به سمت اسرائیل نشانه می‌روند.

منابع همچنین خاطرنشان کردند که رهبر ایران دستور داده است که اقدامات تلافی‌جویانه برای عملیات مخفیانه علیه اسرائیل یا حملات شبه‌نظامیان نیابتی به پایگاه‌های آمریکایی در سوریه و عراق را محدود کنند.

خامنه‌ای روز گذشته در واکنش به انفجارهای روز گذشته در کرمان وعده «پاسخ سخت» داد و طی پیامی تاکید کرد که عاملان و طراحان این اقدام «از هم اکنون آماج قطعی سرکوب و مجازات عادلانه خواهند بود».

اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران نیز در پیامی با بیان این‌که حادثه انفجارهای کرمان توسط «عاملان اسرائیل و آمریکا» انجام شده، تهدید کرد: «روزی فرا‌خواهد رسید که آمریکا بیشتر از امروز باید عواقب حمایت از اسرائیل را بپردازد».

دولت ایران نیز در پی این حادثه پنج‌شنبه 14 دی را در سراسر این کشور روز عزای عمومی اعلام کرد. همچنین در استان محل حادثه کرمان 3 روز عزای عمومی اعلام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید