نماز میت خامنه‌ای بر رضی موسوی؛ فرمانده سپاه: طوفان الاقصی عملیاتی کاملا فلسطینی بود

سلامی به نقل از سخنگوی سپاه گفت قصد رمضان شریف درباره عملیات طوفان الاقصی اين بود كه گرفتن انتقام سليمانی «نتیجه این بود نه انگیزه آن.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

رضی موسوی، فرمانده ارشد سپاه پاسداران ایران در سوریه كه دوشنبه گذشته در یک حمله موشکی اسرائيل به منزلش در دمشق كشته شد، صبح پنجشنبه هفتم دی، پس از اقامه نماز میت بر وی توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با حضور مقامات نظامی و کشوری تشییع شد.

به گزارش رسانه‌های دولتی ایران، خامنه‌ای در این مراسم با خانواده رضی موسوی دیدار کرد و به آنان تسلیت گفت.

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، پنج‌شنبه 6 دی در اظهاراتی در حاشیه تشییع موسوی، درباره تکذیب اظهارات سخنگوی سپاه توسط حماس گفت که «طوفان الاقصی» از مساله انتقام قاسم سلیمانی مجزاست و علمیاتی «کاملا فلسطینی» بود.

حماس روز چهارشنبه طی بیانیه‌ای اظهارات رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران ایران مبنی بر اینکه عملیات «طوفان الاقصی» در پاسخ به کشته‌شدن سلیمانی بود را رد کرد.

به گزارش ایسنا، سلامی در سخنرانى خود در مراسم تشییع رضی موسوی فرمانده ارشد سپاه در سوریه كه در یک حمله هوايى اسرائيل كشته شد، گفت «او ستون محوریت پشتیبانی شرق مدیترانه در سوریه و لبنان و فلسطین بود».

 تشييع موسوی در تهران
تشييع موسوی در تهران

سلامی همچنین به نقل از سخنگوی سپاه گفت قصد رمضان شریف درباره عملیات طوفان الاقصی اين بود كه گرفتن انتقام سليمانی «نتیجه این بود نه انگیزه آن.»

این در حالی است که در بیانیه حماس روز چهارشنبه 6 دی، آمده است که این جنبش بارها بر انگیز‌ه‌ها و دلایل عملیات «طوفان الاقصی» به ویژه خطراتی که مسجد الاقصی را تهدید می‌کند، تاکید کرده است.

بیانیه حماس همچنین افزود: «همه اقدامات مقاومت فلسطین در پاسخ به حضور اشغالگران و تجاوزات مستمر آنها به مردم ما صورت می‌گیرد».

این در حالی است رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفته «طوفان الاقصی یکی از انتقام های ترور سردار سلیمانی بود».

شریف همچنین گفت که سپاه واکنش مناسب به ترور رضی موسوی خواهد داد و افزود «این انتقام‌ها در زمان و مکان‌های مختلف ادامه خواهد داشت.» او در ادامه گفت: «اسراییلی‌ها زیر یک فشار ویژه قرار دارند و برای برون رفت از این فشار می‌خواهند دامنه جنگ را گسترده کرده و به سایر کشورها نیز بکشند.»

این در حالی است که با ادامه تهدیدات ایران در راستای پاسخ به ترور رضی موسوی، تل‌آویو نیروهای خود را برای هرگونه واکنش احتمالی در حالت آماده‌باش قرار داده است. وبسایت آمریکایی آکسیوس در این باره به نقل از یک مقام اسرائیلی روز سه شنبه 6 دی تاکید کرد، ارتش این کشور برای پاسخ احتمالی ایران از جمله شلیک موشک از سوریه و لبنان آماده شده است.

با این حال، ايرج مسجدى مشاور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، در واکنش به ترور رضی موسوی، فرمانده ارشد نیروهای سپاه پاسداران در سوریه، تهدید کرد که «اگر اسرائیل به حمله علیه ایران اقدام کند آن را با خاک یکسان خواهیم کرد.»

در ادامه تهدیدات مقامات ایران علیه اسرائیل، محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح این کشور، گفت اسرائیل در کشتن او «دچار خطای راهبردی شد و بی‌تردید جنایات آن‌ها بدون پاسخ نخواهد ماند».

رسانه‌های ایران با نشر خبر و تصاویر موسوی او را از جمله قدیمی‌ترین مستشاران سپاه پاسداران ایران در سوریه و از همراهان قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس توصیف کردند.

به گفته رسانه‌های ایران، موسوی از دهه هفتاد شمسی «مسئول پشتیبانی و لجستیک نیروی قدس سپاه در سوریه» بوده و نقش مهمی در حفظ حکومت بشار اسد به عنوان «مسئول پشتیباتی جبهه مقاومت در لبنان و سوریه» داشت.

حسین اکبری سفیر ایران در سوریه در گفتگو با شبکه «خبر» ایران گفته که موسوی تا ساعت دو بعدازظهر دوشنبه در سفارت در دمشق بوده و ساعت 16:10 دقیقه دوشنبه هنگام بازگشت به منزلش در زینبیه با سه موشک هدف قرار گرفت و جسدش به حیاط خانه پرتاب شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید