آمریکا و تروئیکای اروپایی تسریع فعالیت‌های هسته‌ای ایران را محکوم کردند

ایران فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم خود را در سایت‌های نطنز و فردو تسریع کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا و تروئیکای اروپایی شامل آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه‌‌ای تسریع فعالیت‌های هسته‌ای ایران را محکوم کردند.

کشورهای آمریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه پنج‌شنبه هفتم دی طی بیانیه‌ای مشترک اقدامات ایران در شتاب بخشیدن به فعالیت‌های هسته‌ای آن را محکوم کرده و توقف توسعه فزاینده برنامه هسته‌ای ایران را خواستار شدند.

در بیانیه این کشورهای غربی گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تسریع فعالیت‌های هسته‌ای ایران که اورانیوم را به میزان 60 درصدی نزدیک به سطح مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی غنی‌سازی می‌کند را شاهدی بر اقدامات معکوس ایران دانستند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه 5 دی اعلام کرد که ایران کُند کردن روند غنی‌سازی اورانیوم تا درجه خلوص 60 درصدی مورد نیاز برای ساخت تسلیحات هسته‌ای که برای مدت چندین ماه ادامه داشت را متوقف کرده است.

آژانس در بیانیه‌ای خلاصه شده از گزارش سری آن به کشورهای عضو این نهاد بین‌المللی و شورای حکام، نوشت که ایران غنی‌سازی اورانیوم با درجه خلوص بالا را افزایش داده و از ادامه کاهش روند غنی‌سازی که از ابتدای نیمه دوم سال 2023 در آغاز شده بود، خودداری کرده و جهت معکوسی را در پیش گرفته است.

به گفته آژانس ایران در تاسیسات هسته‌ای فردو و نطنز فعالیت‌های خود را تسریع کرده و تا درجه خلوص 60 درصدی که نزدیک به سطح 90 درصدی مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی است، اورانیوم غنی‌سازی می‌کند.

بنا به گزارش آژانس از زمانی که ایران روند غنی‌سازی 60 درصدی خود را کند کرده بود تاکنون موفق شده در نطنز و فردو ماهانه تا سه کیلوگرم اورانیوم با درجه خلوص 60 درصد تولید کند.

در این گزارش همچنین آمده است که آژانس تایید می‌کند که ایران تولید گاز هگزا فلورید اورانیوم 60 درصد غنی‌سازی شده از اورانیوم-235 را از اواخر ماه نوامبر در این دو تاسیسات خود، ماهانه نزدیک به 9 کیلوگرم افزایش داده است.

در این گزارش همچنین آمده که بازرسان آژانس برای اولین بار در 25 نوامبر متوجه تغییر در میزان تولید اورانیوم شدند که پس از آن ایران اظهار کرده که تغییر در 22 نوامبر اعمال شده و میانگین تولید اورانیوم به سطح ماقبل اعلام کاهش سرعت فعالیت‌های غنی‌سازی بازگشته است.

شایان ذکر است که ایران ضمن محدود کردن دسترسی بازرسان آژانس به تاسیسات خود سرعت غنی‌سازی اورانیوم را به‌کارگیری سانتریفیوژهای پیشرفته، افزایش تعداد این دستگاه‌ها و تغییر آرایش آبشارهای غنی‌سازی شتاب می‌بخشد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های قبلی خود گفته بود به‌دلیل عدم همکاری لازم از سوی طرف ایرانی قادر نیست صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای این کشور را تایید کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید