حماس اظهارات سخنگوی سپاه را رد کرد: «طوفان الاقصی» برای انتقام ترور سلیمانی نبود

رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفته «طوفان الاقصی یکی از انتقام های ترور سردار سلیمانی بود»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

جنبش حماس با صدور بیانیه‌ای اظهارات رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران ایران مبنی بر اینکه عملیات «طوفان الاقصی» در هفتم اکتبر گذشته علیه اسرائيل در راستای انتقام ترور قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه، توسط آمریکا بود را رد کرد.

در بیانیه حماس روز چهارشنبه 6 دی، آمده است که این جنبش بارها بر انگیز‌ه‌ها و دلایل عملیات «طوفان الاقصی» به ویژه خطراتی که مسجد الاقصی را تهدید می‌کند، تاکید کرده است.

بیانیه حماس همچنین افزود: «همه اقدامات مقاومت فلسطین در پاسخ به حضور اشغالگران و تجاوزات مستمر آنها به مردم ما صورت می‌گیرد».

این در حالی است رمضان شریف سخنگوی سپاه پاسداران روز چهارشنبه در یک نشست خبری گفته «طوفان الاقصی یکی از انتقام های ترور سردار سلیمانی بود».

شریف همچنین گفت که سپاه واکنش مناسب به ترور رضی موسوی خواهد داد و افزود «این انتقام‌ها در زمان و مکان‌های مختلف ادامه خواهد داشت.» او در ادامه گفت: «اسراییلی‌ها زیر یک فشار ویژه قرار دارند و برای برون رفت از این فشار می‌خواهند دامنه جنگ را گسترده کرده و به سایر کشورها نیز بکشند.»

این در حالی است که با ادامه تهدیدات ایران در راستای پاسخ به ترور رضی موسوی، تل‌آویو نیروهای خود را برای هرگونه واکنش احتمالی در حالت آماده‌باش قرار داده است. وبسایت آمریکایی آکسیوس در این باره به نقل از یک مقام اسرائیلی روز سه شنبه 6 دی تاکید کرد، ارتش این کشور برای پاسخ احتمالی ایران از جمله شلیک موشک از سوریه و لبنان آماده شده است.

با این حال، ايرج مسجدى مشاور فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، در واکنش به ترور رضی موسوی، فرمانده ارشد نیروهای سپاه پاسداران در سوریه، تهدید کرد که «اگر اسرائیل به حمله علیه ایران اقدام کند آن را با خاک یکسان خواهیم کرد.»

در ادامه تهدیدات مقامات ایران علیه اسرائیل، محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح این کشور، گفت اسرائیل در کشتن او «دچار خطای راهبردی شد و بی‌تردید جنایات آن‌ها بدون پاسخ نخواهد ماند».

قبل از آن، رضا طلایی‌نیک، سخنگوی وزارت دفاع ایران در یک نشست خبری روز سه‌شنبه 5 دی گفت واکنش به ترور سید رضی موسوی در دمشق توسط اسرائیل «هوشمندانه و قاطع» خواهد بود.

رسانه‌های ایران با نشر خبر و تصاویر موسوی او را از جمله قدیمی‌ترین مستشاران سپاه پاسداران ایران در سوریه و از همراهان قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس توصیف کردند.

سپاه پاسداران ایران در واکنش به کشته شدن سرتیپ پاسدار «سیدرضی موسوی»، از فرماندهان ارشد نیروی قدس ایران در سوریه، تهدید کرد که اسرائیل بهای گزافی خواهد پرداخت.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در واکنش به خبر کشته شدن «سیدرضی موسوی» از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در حمله اسرائیل به سوریه، با بیان این‌که «سیدرضی» از همراهان «قاسم سلیمانی» بوده، تهدید کرد که اسرائیل «قطعا تاوان» این اقدام خود را خواهد داد.

رضي موسوي مع قاسم سليماني
رضي موسوي مع قاسم سليماني

به گفته رسانه‌های ایران، موسوی از دهه هفتاد شمسی «مسئول پشتیبانی و لجستیک نیروی قدس سپاه در سوریه» بوده و نقش مهمی در حفظ حکومت بشار اسد به عنوان «مسئول پشتیباتی جبهه مقاومت در لبنان و سوریه» داشت.

حسین اکبری سفیر ایران در سوریه در گفتگو با شبکه «خبر» ایران گفته که موسوی تا ساعت دو بعدازظهر دوشنبه در سفارت در دمشق بوده و ساعت 16:10 دقیقه دوشنبه هنگام بازگشت به منزلش در زینبیه با سه موشک هدف قرار گرفت و جسدش به حیاط خانه پرتاب شد.

از زمان آغاز جنگ غزه در هفتم اکتبر گذشته، خطرات احتمال گسترش درگیری میان اسرائیل و ایران از طریق جناح‌های مسلح مورد حمایت تهران در منطقه، به ویژه در لبنان، عراق، سوریه و یمن را افزایش یافته است اگرچه مقامات ایرانی بارها تاکید کرده‌اند که به دنبال گسترش جنگ در منطقه نیستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید