ایران غنی‌سازی اورانیوم تا نزدیکی درجه مورد لزوم ساخت سلاح هسته‌ای را افزایش داد

بازرسان آژانس در 25 نوامبر گذشته متوجه بازگشت روند غنی‌سازی اورانیوم 60 درصدی ایران به سطح ماقبل کاهش شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه 5 دی اعلام کرد که ایران کُند کردن روند غنی‌سازی اورانیوم تا درجه خلوص 60 درصدی مورد نیاز برای ساخت تسلیحات هسته‌ای که برای مدت چندین ماه ادامه داشت را متوقف کرده است.

آژانس در بیانیه‌ای خلاصه شده از گزارش سری آن به کشورهای عضو این نهاد بین‌المللی و شورای حکام، نوشت که ایران غنی‌سازی اورانیوم با درجه خلوص بالا را افزایش داده و از ادامه کاهش روند غنی‌سازی که از ابتدای نیمه دوم سال 2023 در پیش گرفته بود، خودداری کرده است.

ایران در تاسیسات هسته‌ای فردو و نطنز تا درجه خلوص 60 درصدی که نزدیک به سطح 90 درصدی مورد نیاز برای ساخت بمب اتمی است، اورانیوم غنی‌سازی می‌کند.

بنا به گزارش آژانس از زمانی که ایران روند غنی‌سازی 60 درصدی خود را کند کرده بود تاکنون موفق شده در نطنز و فردو ماهانه تا سه کیلوگرم اورانیوم با درجه خلوص 60 درصد تولید کند.

در این گزارش همچنین آمده است که آژانس تایید می‌کند که ایران تولید گاز هگزا فلورید اورانیوم 60 درصد غنی‌سازی شده از اورانیوم-235 را از اواخر ماه نوامبر در این دو تاسیسات خود، ماهانه نزدیک به 9 کیلوگرم افزایش داده است.

در این گزارش همچنین آمده که بازرسان آژانس برای اولین بار در 25 نوامبر متوجه تغییر در میزان تولید اورانیوم شدند که پس از آن ایران اظهار کرده که تغییر در 22 نوامبر اعمال شده و میانگین تولید اورانیوم به سطح ماقبل اعلام کاهش سرعت فعالیت‌های غنی‌سازی بازگشته است.

مذاکرات سری

شایان ذکر است که بسیاری از دیپلمات‌ها بر این باورند که کند کردن روند غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم از سوی ایران که از ماه ژوئن گذشته آغاز شد با مذاکرات سری میان ایالات متحده آمریکا و ایران که به آزادی گروگان‌های آمریکایی در بند ایران طی سال جاری منجر شد، مرتبط بوده است.

ایران عملا مقادیری از اورانیوم تا 60 درصد غنی شده‌ای را دارا است که در صورت کمی افزایش درجه خلوص آن، این کشور قادر خواهد بود 3 بمب اتمی بسازد. علاوه بر آن ایران مقادیر زیادی از اورانیوم با درجه خلوص کم را تولید کرده است.

مقامات ایرانی اما به‌رغم توسعه و افزایش فعالیت‌های غنی‌سازی در این کشور، همواره اعلام کرده‌اند که برای دست‌یابی به تسلیحات هسته‌ای تلاش نمی‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید