ترور موسوی؛ اسرائیل برای پاسخ موشکی ایران از لبنان و سوریه آماده می‌شود

رسانه‌های ایران با نشر خبر و تصاویر موسوی او را از جمله قدیمی‌ترین مستشاران سپاه پاسداران ایران در سوریه و از همراهان قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس توصیف کردند.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با ادامه تهدیدات ایران در راستای پاسخ به ترور رضی موسوی، ارشدترین مشاور از فرماندهان سپاه در سوریه که روز دوشنبه در حمله هوایی اسرائیل کشته شد، تل‌آویو نیروهای خود را برای هرگونه واکنش احتمالی در حالت آماده‌باش قرار داده است.

به گزارش وبسایت آمریکایی آکسیوس، یک مقام اسرائیلی روز سه شنبه 6 دی تاکید کرد، ارتش این کشور برای پاسخ احتمالی ایران از جمله شلیک موشک از سوریه و لبنان آماده شده است.

دست داشتن تل‌آویو

این مقام اسرائیلی همچنین دست داشتن تل‌آویو در قتل ژنرال ایرانی را تکذیب کرد اما در عین حال گفت که موسوی مسئول ارسال تسلیحات از ایران به شبه نظامیان وابسته به تهران در سوریه و لبنان بوده است.

مقامات اسرائیلی روز سه‌شنبه در اظهاراتی به «واشینگتن پست» گفتند که تل‌آویو آماده هرگونه واکنش ایران در پاسخ به قتل رضی موسوی است.

ایران تل‌آویو را به قتل رضی موسوی متهم کرد. سپاه پاسداران اعلام کرد که اسرائیل تاوان قتل موسوی را پرداخت خواهد کرد. مقام‌های جمهوری اسلامی گفتند که رضی موسوی پس از بازگشت از سفارت ایران در دمشق پایتخت سوریه، در خانه‌اش مورد هدف موشک‌ قرار گرفت و کشته شد.

رسانه‌های ایران با نشر خبر و تصاویر موسوی او را از جمله قدیمی‌ترین مستشاران سپاه پاسداران ایران در سوریه و از همراهان قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس توصیف کردند.

«پاسخ هوشمندانه»

رضا طلایی‌نیک، سخنگوی وزارت دفاع ایران در یک نشست خبری روز سه‌شنبه 5 دی گفت واکنش به ترور سیدرضی موسوی در دمشق توسط اسرائیل «هوشمندانه و قاطع» خواهد بود.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز عصر دوشنبه تصریح کرده بود که جمهوری اسلامی «این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که اقدامات لازم برای پاسخگویی به این اقدام را در زمان و مکان مناسب انجام دهد».

اسرائیل سال‌هاست که به حملات متعدد خود علیه مواضع ایران در سوریه ادامه می‌دهد. پس از حمایت از بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه در جنگ علیه مخالفانش که با قیام سال 2011 آغاز شد، تهران نفوذش را در این کشور افزایش داده است.

جمهوری اسلامی همچنین طی چند سال گذشته موساد اسرائیل را به انجام ترورهایی در داخل خاک خود از جمله قتل محسن فخری زاده، یکی از دانشمندان ارشد هسته‌ای ایران در نوامبر 2020 و همچنین سرهنگ پاسدار حسین صیاد خدایی در ماه می 2022 و تعدادی از اعضای سپاه پاسداران در سوریه، متهم کرده است.

با این حال، از زمان آغاز جنگ غزه در هفتم اکتبر گذشته، خطرات احتمال گسترش درگیری میان اسرائیل و ایران از طریق جناح‌هایی مسلح مورد حمایت تهران در منطقه، به ویژه در لبنان، عراق، سوریه و یمن را افزایش یافته است اگرچه مقامات ایرانی بارها تاکید کرده‌اند که به دنبال گسترش جنگ در منطقه نیستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید