كنعانى: ادعای آمریکا درباره نقش ايران درحمله پهپادی به کشتی در سواحل هند «مردود» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست مطبوعاتی روز دوشنبه چهارم دی، نقش تهران در حمله پهپادی به یک کشتی تجاری در سواحل هند را رد کرد و گفت که ادعاهای آمریکا در این خصوص «مردود و بی‌ارزش» است.

این در حالی است که وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در بیانیه‌ای روز یکشنبه اعلام کرد که پهپادی که روز شنبه دوم دی، یک نفتکش حامل مواد شیمیایی را در سواحل هند هدف قرار داد «از ایران پرتاب شد» که نشان‌دهنده گسترش خطر برای کشتی‌های دریایی به فراسوی دریای سرخ است.

این اولین بار است که پنتاگون علناً ایران را به هدف قرار دادن کشتی‌ها از زمان آغاز عمليات اسرائيل در نوار غزه برای ریشه‌کن کردن حماس، متهم می‌کند.

با این حال، علی باقری معاون وزیر امور خارجه ایران روز شنبه صحت اتهامات آمریکا علیه تهران مبنی بر دست داشتن در حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری را رد کرد و گفت که این گروه به خودی خود عمل می‌کند. اما قبل از او، محمدرضا نقدی معاون سپاه پاسداران ایران تهدید کرده بود در صورتی که اسرائیل جنگ علیه حماس را متوقف نکند، سایر آبراه‌های بین‌المللی نیز بسته خواهد شد.
حوثی‌ها تاکید می‌کنند که حملاتشان کشتی‌هایی را هدف می‌گیرند که به گفته آنها به اسرائیل مرتبط هستند یا به بنادر این کشور می‌روند یا از آن خارج می‌شوند و این حملات را «حمایت از مردم فلسطین» در بحبوحه جنگ میان اسرائیل و حماس است که در 7 اکتبر آغاز شد، عنوان می‌کنند.
با ادامه اختلال در کشتیرانی تجاری در دریای سرخ، ایالات متحده از تشکیل یک نیروی دریایی چند ملیتی متشکل از بیش از 20 کشور برای محافظت از کشتی‌ها خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید