وزارت خارجه ایران کاردار سوئد و سفیر آلمان را احضار کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به تأیید دو پرونده مربوط به ایرانیان خارج از کشور در اروپا، دو دیپلمات سوئدی و آلمانی در تهران را احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا»، چهارشنبه، 29 آذر، به دنبال تأیید حکم حبس ابد حمید نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت کرج، در دادگاه استیناف استکهلم، وزارت خارجه ایران، یوران بیالرستد، کاردار سوئد در تهران را احضار و «اعتراض شدید» این کشور را به او ابلاغ کرد.

بر اساس این گزارش، مدیرکل غرب اروپا در اظهارات خود به کاردار سوئد گفته است که دادگاه برگزار شده برای نوری با «حداقل معیارهای دادرسی عادلانه» برگزار شده است.

مقامات ایران تأیید حکم نوری را محکوم کرده و گفته‌اند برای آزادی او تلاش خواهند کرد.

نوری، 9 نوامبر 2019 در فرودگاه استکهلم با حکم دادستان سوئد و به اتهام مشارکت در «کشتار دسته‌جمعی» بازداشت شد. دادگاه سوئد او را پس از حدود 90 جلسه محاکمه، به اتهام ارتکاب «جنایات جنگی» و «قتل عمد» مجرم شناخت و او را به حبس ابد محکوم کرد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

از سویی وزارت خارجه ایران در واکنش به احضار کاردار خود در آلمان به وزارت خارجه در خصوص «دست داشتن نهادهای دولتی جمهوری اسلامی در توطئه ایجاد حریق در کنیسه‌ای در شهر بوخوم»، هانس اودو موتسل، سفیر آلمان را در تهران احضار کرد.

آلمان، سه‌شنبه بیست و هشتم آذر، اعلام کرد کاردار ایران در برلین را «به‌‌دلیل دست داشتن نهادهای دولتی جمهوری اسلامی در توطئه ایجاد حریق در کنیسه‌ای در بوخوم» احضار کرده است.

وزارت خارجه ایران، حکم دادگاه عالی دوسلدورف که تأیید کرد توطئه ایجاد حریق در کنیسه‌ای در بوخوم با همکاری نهادهای دولتی جمهوری اسلامی صورت گرفته را «بی‌اساس» دانسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید