ایران نسبت به تشکیل یک نیروی دریایی بین‌المللی در دریای سرخ هشدار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امیر محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع ایران در اظهاراتی گفت که اگر یک نیروی دریایی بین‌المللی در دریای سرخ ایجاد شود «با مشکلات فوق‌العاده‌ای» مواجه خواهد شد.

اظهارات آشتیانی پس از آن بیان شد که هفته گذشته آمریکا اعلام کرد که در حال مذاکره با کشورهای دیگر برای تشکیل این نیروی مشترک بین‌المللی در پی یک سلسله‌ حملات حوثی‌ها به کشتیرانی در دریای سرخ است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، آشتیانی در بیانیه‌ای که بیست و سوم پنج‌شنبه آذر منتشر شد، گفت: «منطقه، دیگر فضای این را ندارد که کسی در آن بیش از این تردد کرده و تضارب نیرو داشته باشد. این‌ها هم قطعاً چنین کاری را نمی‌کنند و اگر بخواهند چنین بی‌عقلی انجام دهند با مشکلات فوق‌العاده‌ای مواجه خواهند شد.»

او افزود: «همه کشورها در این منطقه حضور دارند ولی دریای سرخ، منطقه ماست و ما روی آن منطقه‌ای که تسلط داریم، قطعا کسی نمی‌تواند مانور بدهد.»

آشتیانی اقداماتی را که ایران قصد دارد در واکنش به تشکیل نیروی دریای سرخ تحت حمایت آمریکا انجام دهد را فاش نکرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید اخیرا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ با پشتیبانی ایران صورت می‌گیرد و ایالات متحده با متحدان و شرکا درباره اقدامات‌‌ خود برای مقابله با حملات حوثی‌ها به دریانوردی بین‌المللی رایزنی می‌کند.

حوثی‌ها از زمان حمله بی‌سابقه حماس در 7 اکتبر، حملات پهپادی و موشکی خود به اسرائیل را آغاز کردند.

حوثی‌ها پیشتر تهدید کرده بودند که کشتی‌های اسرائیلی را در دریای سرخ هدف قرار خواهند داد، در حالی که هفته گذشته دامنه تهدیدات خود را گسترش داده تا حملاتشان شامل هدف قرار دادن کشتی‌های متعلق به متحدان اسرائیل در حین عبور از تنگه باب المندب نیز شود.

در همین راستا، نیروهای دریایی آمریکا و فرانسه حضور خود را در دریای سرخ تقویت کرده تا از کشتی‌ها مقابل خطر تصرف یا حمله حوثی‌ها محافظت کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید