نماینده ایران در سازمان ملل: در هیچ حمله‌ای علیه نیروهای آمریکایی دخالت نداشتیم

فرماندهی مرکزی آمریکا روز گذشته از 4 حمله حوثی‌ها به سه کشتی تجاری در آب‌های بین‌المللی در جنوب دریای سرخ خبر داد و ایران را «مسئول» این حملات دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «تسنیم»، سه‌شنبه 14 آذر، به نقل از امیرسعید ایرانی، نماینده ایران در سازمان ملل متحد نوشت که کشورش در هیچ اقدام یا حمله‌ای علیه نیروهای آمریکایی دخالت نداشته است.

این اظهارات در واکنش به صحبت‌های شب گذشته جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید مطرح شده است. سالیوان در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ با پشتیبانی ایران صورت می‌گیرد و ایالات متحده با متحدان و شرکا درباره اقدامات‌‌ خود برای مقابله با حملات حوثی‌ها به دریانوردی بین‌المللی رایزنی می‌کند.

فرماندهی مرکزی آمریکا روز گذشته، از 4 حمله حوثی‌ها به سه کشتی تجاری در آب‌های بین‌المللی در جنوب دریای سرخ خبر داد و ایران را «مسئول» این حملات دانست.

«سنتکام» در بیانیه‌ای گفت: «این حملات تهدیدی مستقیم برای تجارت بین‌الملل و امنیت کشتیرانی است. هرچند که حوثی‌ها این حملات را انجام داده‌اند اما ما معتقدبم که ایران عامل حمله به این کشتی‌ها است.

فرماندهی مرکزی آمریکا همچنین تاکید کرد که «واشینگتن در همکاری با متحدان و شرکای خود در حال بررسی واکنش مناسب به این حملات است.»

حوثی‌ها از زمان حمله بی‌سابقه حماس در 7 اکتبر، حملات پهپادی و موشکی خود به اسرائیل را آغاز کردند.

حوثی‌ها پیشتر تهدید کرده بودند که کشتی‌های اسرائیلی را در دریای سرخ هدف قرار خواهند داد، در حالی که هفته گذشته دامنه تهدیدات خود را گسترش داده تا حملاتشان شامل هدف قرار دادن کشتی‌های متعلق به متحدان اسرائیل در حین عبور از تنگه باب المندب نیز شود.

وزارت خارجه آمریکا نیز روز سه‌شنبه اعلام کرد که تیم لندرکینگ، فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن، این هفته از منطقه خلیج بازدید خواهد کرد.

وزارت خارجه تاکید کرد که فرستاده ویژه با سازمان ملل متحد، سعودی، امارات، عمان و شرکای بین المللی برای حمایت از حل و فصل مناقشه در یمن در اسرع وقت همکاری می‌کند و افزود که آغاز یک درگیری گسترده‌تر در خاورمیانه «نه به نفع آمریکا است و نه به نفع شرکای منطقه‌ای آن».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید