خامنه‌ای: راه‌ حل دو دولتی برای فلسطین خائنانه است؛ هلال شیعی افسانه است

خامنه‌ای به رئیس دفتر سیاسی گروه حماس گفت که ایران بدون دخالت مستقیم به حمایت معنوی و سیاسی خود از این گروه ادامه خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، چهارشنبه 8 آذر، در دیدار با بسیجیان در تهران با انتقاد از طرح «دولتی» برای تشکیل کشور فلسطین در کنار اسرائیل آن را «خائنانه» توصیف و در راستای «طرح خاورمیانه جدید» تلقی کرد.

خامنه‌ای گفت که «تمام کردن مسئله فلسطین به نفع رژیم غاصب با طرح خائنانه دو دولتی جزئی از نقشه خاورمیانه جدید بود که آن را نتوانستند» اجرایی کنند.

او ‌همچنین با تمجید مجدد از عملیات هفتم اکتبر گروه حماس علیه اسرائیل موسوم به «طوفان الاقصی» تصریح کرد «دوگانه‌های جعلی و تحمیلی، یکی از خصوصیات دگرگونی در جغرافیای سیاسی منطقه است» و گفت که «این دوگانه‌ها به هم ریخته است.»

رهبر جمهوری اسلامی در توضیح اظهاراتش گفت: «دوگانه‌ی عرب و غیرعرب. دوگانه‌ی شیعه و سنّی، افسانه‌ی هلال شیعی، یک حرف بی‌ربطی بود مطرح کردند؛ خطر شیوع شیعه در منطقه. اینها همه بهم ریخت.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران پیشتر، در 28 آبان در اظهاراتی از دولت‌های اسلامی خواست «حداقل برای یک مدت محدود» با اسرائیل قطع رابطه کنند.

خامنه‌ای پیشتر در سخنانی 10 آبان هم در جمع دانش‌آموزان و دانشجویان در تهران گفته بود که «باید بمباران غزه فورا قطع» و «راه صدور نفت و ارزاق» نیز به اسرائیل بسته شود.

با این حال، خبرگزاری «رویترز» به نقل از سه مسئول ارشد در گزارشی نوشته بود که خامنه‌ای در دیدار اوایل نوامبر جاری با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس در تهران به او گفت که چون حماس ایران را از حمله 7 اکتبر به اسرائیل مطلع نکرده است، تهران «به نیابت از حماس» وارد جنگ نخواهد شد.

در همین راستا، خبرگزاری «تسنیم»، 14 آبان، گزارش داد که خامنه‌ای، در دیدار با اسماعیل هنیه و هیئت همراهش بر ادامه حمایت از «مقاومت» تاکید کرد.

از آغاز جنگ میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در هفتم اکتبر در پی حمله غافلگیرانه حماس به شهرک‌ها و پایگاه‌های اسرائیل در مناطق پیرامون غزه، سطح تهدیدات و برخی حملات ایذایی از سوی گروه‌ها و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به ویژه در عراق، سوریه، لبنان و یمن شدت یافته است.

با توجه به تشدید تنش‌ها بسیاری از کشورهای غربی و تحلیل‌گران درباره احتمال گسترش دامنه جنگ جاری در غزه و خطر تبدیل شدن آن به جنگ منطقه‌ای گسترده‌ هشدار می‌دهند.

با این حال، غلامعلی حداد عادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران اخیرا در مصاحبه‌ای تلویزیونی تاکید کرد که ایران برای اجتناب از درگیر شدن در جنگی بزرگ با آمریکا از ورود به جنگ غزه خودداری کرده است. به گفته او اسرائیل امیدوار بود که ایران درگیر جنگ غزه شود تا وارد رویارویی با آمریکا بشود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید