خامنه‌ای از دولت‌های اسلامی خواست «حداقل برای یک مدت محدود» با اسرائیل قطع رابطه کنند

خبرگزاری «رویترز» به نقل از سه مسئول ارشد گزارش داد که خامنه‌ای در این دیدار در اوایل نوامبر جاری در تهران به هنیه گفته که چون حماس ایران را از حمله 7 اکتبر به اسرائیل مطلع نکرده تهران «به نیابت از حماس» وارد جنگ نخواهد شد.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در اظهاراتی روز یکشنبه ۲۸ آبان از دولت‌های اسلامی خواست «حداقل برای یک مدت محدود» با اسرائیل قطع رابطه کنند.

به گزارش رسانه‌های دولتی ایران، خامنه‌ای طی یک سخنرانی در جمع فرماندهان و مسئولان دانشگاه علوم و فنون هوافضای عاشورا، اقدامات دولت‌های اسلامی نسبت به محکوم کردن اسرائیل را «قابل قبول» ندانست و از آنها خواست مانع «رسیدن انرژی و کالا» به اسرائیل شوند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران پیشتر در سخنانی 10 آبان در جمع دانش‌آموزان و دانشجویان در تهران گفته بود که «باید بمباران غزه فورا قطع» و «راه صدور نفت و ارزاق» نیز به اسرائیل بسته شود.

با این حال، خبرگزاری «تسنیم»، 14 آبان گزارش داد که خامنه‌ای، در دیدار با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی «حماس» و هیئت همراهش بر ادامه حمایت از «مقاومت» تاکید کرد.

این در حالی است که خبرگزاری «رویترز» به نقل از سه مسئول ارشد گزارش داد که خامنه‌ای در این دیدار در اوایل نوامبر جاری در تهران به هنیه گفته که چون حماس ایران را از حمله 7 اکتبر به اسرائیل مطلع نکرده تهران «به نیابت از حماس» وارد جنگ نخواهد شد.

به نقل از این سه مقام مسئول، خامنه‌ای در عین حال به هنیه گفته که ایران بدون دخالت مستقیم، به حمایت معنوی و سیاسی خود از جنبش حماس ادامه خواهد داد.

بنا به این گزارش، یک مسئول جنبش حماس گفته که خامنه‌ای از هنیه خواسته تا صداهایی که دورن این جنبش فلسطینی علنا خواهان ورود با تمام قوای ایران و متحد آن، حزب‌الله لبنان به جنگ علیه اسرائیل است را ساکت کند.

از آغاز جنگ میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در هفتم اکتبر در پی حمله غافلگیرانه حماس به شهرک‌ها و پایگاه‌های اسرائیل در مناطق پیرامون غزه، سطح تهدیدات و برخی حملات ایذایی از سوی گروه‌ها و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به ویژه در عراق، سوریه، لبنان و یمن شدت یافته است.

با توجه به تشدید تنش‌ها بسیاری از کشورهای غربی و تحلیل‌گران درباره احتمال گسترش دامنه جنگ جاری در غزه و خطر تبدیل شدن آن به جنگ منطقه‌ای گسترده‌ هشدار می‌دهند.

با این حال، غلامعلی حدادعادل عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران اخیرا در مصاحبه‌ای تلویزیونی تاکید کرد که ایران برای اجتناب از درگیر شدن در جنگی بزرگ با آمریکا از ورود به جنگ غزه خودداری کرده است. به گفته او اسرائیل امیدوار بود که ایران درگیر جنگ غزه شود تا وارد رویارویی با آمریکا بشود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size