خامنه‌ای به اسماعیل هنیه: ایران به نیابت از حماس وارد جنگ نخواهد شد

رهبر ایران: بدون دخالت مستقیم، به حمایت معنوی و سیاسی خود از جنبش حماس ادامه خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سه مسئول ارشد فاش ساختند که علی خامنه‌ای، رهبر ایران در پیامی واضح به اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش «حماس» هنگام دیدار آنها در اوایل نوامبر جاری در تهران گفته که حماس ایران را از حمله 7 اکتبر به اسرائیل مطلع نکرده است و از این رو تهران «به نیابت از حماس» وارد جنگ نخواهد شد.

به گزارش «رویترز» به نقل از این سه مقام مسئول، علی خامنه‌ای در عین حال به اسماعیل هنیه گفته که ایران بدون دخالت مستقیم، به حمایت معنوی و سیاسی خود از جنبش حماس ادامه خواهد داد.

یک مقام مسئول در جنبش حماس گفته که خامنه‌ای از هنیه خواسته تا صداهایی که دورن این جنبش فلسطینی علنا خواهان ورود با تمام قوای ایران و متحد آن، حزب‌الله لبنان به جنگ علیه اسرائیل است را ساکت سازد.

غافلگیر شدن حزب‌الله

سه منبع نزدیک به حزب‌الله لبنان نیز تایید کردند که این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران نیز از حمله‌ای که حماس در هفتم اکتبر انجام داده و به کشته شدن 1200 اسرائیلی منجر شده، غافلگیر شده و نیروهای حزب‌الله حتی در روستاهای نزدیک به مرز با اسرائیل در وضعیت آماده‌باش نبوده‌اند.

یکی از فرماندهان حزب‌الله لبنان در این‌باره گفته «با صدای جنگ از خواب بیدار شدیم».

از سویی مهند الحاج علی، کارشناس امور حزب‌الله در مرکز خاورمیانه‌ای بنیاد کارنگی در بیروت گفت که حمله حماس به اسرائیل در هفتم اکتبر شرکای این گروه مسلح فلسطینی را در برابر گزینه‌هایی دشوار در مقابله با دشمنی برخوردار از توان نظامی بسیار بالا، قرار داده است.

از آغاز جنگ میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در هفتم اکتبر در پی حمله غافلگیرانه حماس به شهرک‌ها و پایگاه‌های اسرائیل در مناطق پیرامونی موسوم به غلاف غزه، سطح تهدیدات و تنش‌ها از سوی گروه‌ها و شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران به ویژه در عراق و سوریه و حتی لبنان شدت یافته است.

در ادامه همین تهدیدات و تنش‌ها گروه شبه‌نظامی حوثی در یمن موشک‌ها و پهپادهایی را به سوی اسرائیل پرتاب کرد.

با توجه به تشدید تنش‌ها بسیاری از کشورهای غربی و تحلیل‌گران درباره احتمال گسترش دامنه جنگ جاری در غزه و خطر تبدیل شدن آن به جنگ منطقه‌ای گسترده‌ هشدار می‌دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید