تهدید مجدد وزیر خارجه ایران؛ گسترش دامنه جنگ «اجتناب‌ناپذیر شده» است

ایران از حمله غافلگیرانه 7 اکتبر حماس به اسرائیل تمجید و ضمن «موفقیت‌آمیز» خواندن آن اما هر گونه نقش داشتن خود در آن حمله را رد کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، همزمان با تشدید حملات منتسب به گروه‌های مسلح مورد حمایت کشورش در عراق و سوریه علیه پایگاه‌های محل استقرار نیروهای آمریکایی، بار دیگر طی اظهاراتی تهدیدآمیز، گفت که گسترش دامنه جنگ «اجتناب‌ناپذیر شده» است.

همزمان با نگرانی‌های فزاینده در منطقه و خارج از آن درباره احتمال شعله‌ور شدن آتش جنگ منطقه‌ای، در نتیجه ادامه جنگ اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در نوار غزه که وارد دومین ماه خود شده، بنا بر خبری که بامداد جمعه 19 آبان در وب‌سایت وزارت خارجه ایران منتشر شده، حسین امیرعبداللهیان به همتای قطری خود شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در تماسی تلفنی گفت: «بدلیل گسترش شدت جنگ علیه ساکنان غیرنظامی غزه، اکنون گسترش دامنه جنگ اجتناب‌ناپذیر شده است».

گسترش دامنه جنگ

ایران پیش‌تر ضمن تمجید از حمله غافلگیرانه حماس به اسرائیل آن را «موفقیت‌آمیز» توصیف کرده اما هر گونه نقش داشتن خود در آن را رد کرد.

از آغاز جنگ میان اسرائیل و حماس در هفتم اکتبر گذشته تاکنون ایران بارها به احتمال گسترش دامنه جنگ در صورت ادامه بمباران شدید اسرائیل علیه نوار غزه تهدید کرده بود و در این رابطه ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در اشاره به گروه‌های فلسطینی و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران در منطقه، ضمن تاکید بر استقلال عمل آنها، گفت که کشورش «حمایت از گروه‌های مقاومت را وظیفه خود می‌داند».

تهران از حزب‌الله لبنان که از ابتدای جنگ غزه به طور روزانه سایت‌های اسرائیلی را در مرزهای شمالی با جنوب لبنان هدف می‌گیرد، پشتیبانی می‌کند.

ایران همچنین از چندین گروه شبه‌نظامی در عراق که اخیرا تحت چارچوبی به عنوان «مقاومت اسلامی در عراق» بروز و اقدامات خود را علیه پایگاه‌های نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی تشدید کرده‌اند، نیز حمایت می‌کند.

از سوی دیگر ایالات متحده آمریکا با ارسال دو ناو هواپیمابر به شرق مدیترانه تدابیر خود را در راستای اجتناب از گسترش دامنه جنگ تشدید کرده است.

با گشوده شدن جبهه شمالی اسرائیل و ادامه تبادل آتش میان نیروهای اسرائیلی و حزب‌الله لبنان و آماده‌باش نیروهای وابسته به ایران در عراق و سوریه و همچنین یمن، نگرانی‌های جامعه بین‌المللی درباره احتمال گسترش آتش جنگ تشدید شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید