دیدار نخست وزیر عراق با رهبر ایران؛ آیا السودانی حامل پیامی از واشینگتن است؟

رهبر ایران خواستار اعمال فشارهای سیاسی به آمریکا و اسرائیل به منظور توقف بمباران‌ها در غزه شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های دولتی ایران گزارش دادند محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق در سفر به تهران، صبح دوشنبه 15 آبان، با علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار و درباره مسائل دو جانبه و بحران جنگ غزه گفت‌وگو کرد.

این دیدار پس از سفر روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به بغداد انجام شد که به گفته برخی ناظران و رسانه‌های عراقی، احتمالا السودانی حامل پیام مقامات آمریکا به رهبر ایران در خصوص تنش‌های جاری در منطقه درباره جنگ غزه باشد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، خامنه‌ای در این دیدار خواستار اعمال فشارهای سیاسی به آمریکا و اسرائیل به منظور توقف بمباران‌ها در غزه شد.

او همچنین تصریح کرده که «اگر کمک‌های تسلیحاتی و سیاسی آمریکا نباشد»، ادامه کار برای اسرائیل ممکن نخواهد بود.

السودانی هم در این دیدار با انتقاد از سکوت مجامع بین‌المللی در قبال بحران غزه تاکید کرد که «تمام تلاش عراق در وهله اول توقف بمباران‌ها و در مرحله بعد، ارسال کمک‌های غذایی و دارویی به مردم غزه است».

قبل از این دیدار، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران در کاخ سعدآباد از السودانی استقبال کرد.

السودانی در کنفرانس خبری مشترک با رئیسی تاکید کرد که مهم‌ترین هدف سفرش به تهران بررسی تحولات مربوط به غزه است.

او درباره دیدار شب گذشته‌اش با وزیر خارجه آمریکا در بغداد گفت که بلینکن خواستار «عدم توسعه جنگ در منطقه شده است.»

رئیسی نیز در این کنفرانس خبری گفت: «هرچه سریع‌تر باید بمباران‌ها قطع شود و آتش‌بس شود.»

به گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، بلینکن در ادامه سفر منطقه‌ای خود به خاورمیانه، با پیامی «برای ایران و گروه‌های نیابتی آن»، در بغداد با السودانی دیدار کرد.

به گزارش این روزنامه، واشينگتن پیام‌های شفاف و قاطعی برای ایران ارسال کرده است.

تهران بارها هشدار داده است که آتش جنگ در غزه می‌تواند دامن‌گیر آمریکا و پایگاه‌ها و منافع آن در منطقه شود. سپاه پاسداران طی هفته‌های گذشته بارها تهدید کرده است که منافع آمریکا از طریق «محور مقاومت» هدف قرار خواهد گرفت.

با آغاز نبرد اسرائیل و گروه‌های فلسطینی در 7 اکتبر، نگرانی‌های بین‌المللی از گسترش دامنه این جنگ در ابعاد منطقه‌ای افزایش یافته است؛ به‌ویژه که حملات حزب‌الله در جنوب لبنان علیه مواضع اسرائیل انجام می‌شود؛ اگرچه تا این لحظه دامنه این تنش‌ها محدود مانده است.

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» اعلام کرده است که نیروهای آمریکایی و هم‌پیمانان آن در سوریه و عراق از 17 اکتبر گذشته هدف دست‌کم 14 حمله قرار گرفتند که طی آنها 21 سرباز به شکلی سطحی زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید