آسوشیتد پرس: بلینکن مجوز معافیت تحریم بانکی 6 میلیارد دلار ایران را امضا کرد

این خبرگزاری می‌گوید در متنی که به آن دست یافته، واشینگتن برای اولین بار تصریح کرده که آزادی پنج ایرانی زندانی در آمریکا هم قسمتی از این توافق است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «آسوشیتد پرس» گزارش داد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، هفته گذشته مجوز معافیت از تحریم‌ بانکی 6 میلیارد دلار ایران را امضا کرده است.

بنا به این گزارش، سه‌شنبه 21 شهریور، بلینکن، اواخر هفته گذشته دستوری را امضا کرده است که طبق آن بانک‌ها برای انتقال 6 میلیارد دلار دارایی‌های بلوکه‌شده ایران از کره‌جنوبی، از اعمال تحریم‌های هسته‌ای ایران معاف خواهند شد.

آسوشیتد پرس تاکید کرد وزیر خارجه آمریکا این دستور را یک ماه پس از انتشار اخبار جدی‌شدن توافق مبادله زندانیان تهران و واشینگتن امضا کرده است اما نمایندگان کنگره آمریکا روز گذشته از آن مطلع شدند.

این خبرگزاری می‌گوید در متنی که به آن دست یافته، واشینگتن برای اولین بار تصریح کرده که آزادی پنج ایرانی زندانی در آمریکا هم قسمتی از این توافق است.

از سویی یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به خبرهای منتشر شده درباره اعطای این معافیت به ایران به «صدای آمریکا» گفت که موضوع «معافیت تحریمی» نیست بلکه تنها «یک تاییدیه فنی» برای انتقال وجهی است که پیشتر اعلام شده بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در واکنش به مبادله زندانیان آمریکا با ایران مقابل آزادسازی 6 میلیارد دلار اموال بلوکه‌شده، جو بایدن رئیس جمهوری این کشور را «بی‌کفایت» خواند و خواهان برکناری او شد.

او در حساب کاربری خود در شبکه «ایکس»‌ نوشت: «تجارت گروگان‌گیری با ایران انجام دادیم.»

تا کنون جزئیاتی درباره نام و علت بازداشت این پنج ایرانی در زندان‌های آمریکا منتشر نشده است اما موضوع آزادی آنها به‌عنوان بخشی از توافق تهران و واشینگتن، حدود یک ماه پیش، توسط مقامات ایرانی اعلام شده بود.

در همین راستا، ایران در اولین گام برای اجرای این توافق، پنج زندانی آمریکایی را از زندان به هتلی تحت حفاظت منتقل کرد. خبرگزاری «ایرنا» هم آن زمان تاکید کرد که تبادل زندانیان پس از حصول اطمینان ایران از در دسترس بودن منابع مالی آزاد شده و انتقال به قطر صورت خواهد گرفت.

پیشتر منابع به «نیویورک تایمز» گفتند که این حساب توسط دولت قطر کنترل و تنظیم می‌شود و ایران اجازه خواهد داشت به این پول «برای مصارف بشردوستانه» مانند دارو و غذا و تحت نظارت‌های بین‌المللی بر فعالیت‌های بانکی این کشور دسترسی داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید