روزنامه اعتماد: تعداد اساتید اخراج شده در ایران به 110 نفر رسیده است

ناظران می‌گویند اخراج اساتید حامی معترضان در ایران در راستای «خالص‌سازی» دانشگاه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در آستانه سال تحصیلی جدید، رسانه‌های ایران از افزایش شمار اساتید اخراج شده در ایران، خبر دادند. روزنامه «اعتماد»، چاپ تهران، پنج‌شنبه 9 شهریور در گزارشی نوشت که تعداد اساتید اخراج شده در ایران به 110 نفر رسیده است.

در این گزارش که تحت عنوان «موج دوم خالص‌سازی در دانشگاه‌ها با اخراج 52 استاد جدید؛ دولت قصد آتش‌بس ندارد!» منتشر شده، عنوان شده که این 110 استاد از شهریور 1400 تاکنون از تدریس در دانشگاه اخراج شده‌اند.

بر اساس این گزارش، «داریوش رحمانیان، آذین موحد و حسین علایی (استادان دانشگاه تهران) علی شریفی زارچی (استاددانشگاه صنعتی شریف) آمنه عالی و حمیده خادمی (استادان دانشگاه علامه طباطبایی) رهام افغانی خراسکانی (استاد دانشگاه شهید بهشتی) و محمدرضا نظری نژاد (استاد دانشگاه گیلان) که در هفته‌های قبل، احکام بدوی شفاهی یا کتبی ممنوعیت از تدریس دریافت کرده بودند، در شبکه‌های اجتماعی یا در گفت‌وگو با پایگاه‌های خبری اعلام کردند که حکم قطعی پایان همکاری، انفصال از تدریس یا قطع حقوق به ایشان ابلاغ شده است.»

این در حالی است که بسیاری از اساتید اخراج‌ شده بنا بر گزارش اعتماد با بهانه‌هایی چون «رکود علمی، تخلف علمی، تایید نشدن صلاحیت علمی، نداشتن کد استادی، ارایه ندادن مقالات پژوهشی، حضور نداشتن در دانشگاه» از فهرست اعضای هیات علمی دانشگاه و تدریس، حذف یا وادار به بازنشستگی شده‌اند.

اعتماد همچنین «نقد عملکرد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کابینه سیزدهم، حمایت از دانشجویان و مردم معترض از طریق امضای بیانیه‌های اعتراضی، تعطیلی موقت کلاس درس به نشانه همراهی با معترضان، مطالبه آزادی بیان و استیفای حقوق شهروندی بعد از رخدادهای پاییز پارسال و پس از جان باختن مهسا امینی» را با این اخراج‌ها مرتبط دانسته و نوشت: «تا امروز، وزیر علوم، روسای دانشگاه‌ها و مسوولان آموزش عالی از اذعان به «اخراج و حذف استادان به دلایل سیاسی» پرهیز کرده و لابه‌لای سکوت معنادار در طول 11 ماه اخیر، در موارد معدود و در تنگنای پاسخ به افکار عمومی درباره موج برکناری‌ها، به دلایل بی‌ارتباط و غیرسیاسی برای توجیه پروژه اخراج استادان متوسل شده‌اند.»

اخبار اخراج اساتید از دانشگاه‌های ایران در حالی منتشر می‌شود که در روزهای اخیر استخدام برخی چهره‌های وفادار نظام جمهوری اسلامی در دانشگاه‌های ایران نیز خبرساز شده است.

پیش از این استخدام امیرحسین ثابتی، مجری صدا و سیما و عضو جبهه پایداری به عنوان استاد دانشگاه صنعتی شریف با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران روبرو شده بود.

ناظران می‌گویند در حالی که اساتید حامی معترضان در ایران اخراج می‌شوند و دانشگاه در ایران با تجربه انقلاب فرهنگی دیگری روبرو است، استخدام این عضو جبهه پایداری، نشان‌دهنده تلاش حکومت برای «خالص‌سازی» دانشگاه است.

«خالص‌سازی» اصطلاحی است که در جریان انتخابات ریاست جمهوری 1400 مطرح شد. مهدی طائب، فرمانده قرارگاه عمار و برادر حسین طائب، رئیس سابق اطلاعات سپاه پاسداران، در آن زمان گفته بود: «امروز به مرحله خالص‌سازی از انقلاب رسیده‌ایم و قطعاً پیروز خواهیم شد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید