رهبر جمهورى اسلامى: باید در کنار مذاکرات،‌ برای خنثی‌کردن تحریم‌ها تلاش کرد

تهران اخیرا با هدف کاهش فشارهای اقتصادی و برای آزادسازی مقداری از منابع مسدودشده خود در خارج به ازای آزادی زندانیان دو تابعیتی در ایران، با ایالات متحده مذاکره کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار با اعضای هیئت دولت با اشاره به «مذاکرات» جاری و غیرعلنی با آمریکا از دولت خواست «در کنار مذاکرات» برای «خنثی‌کردن تحریم‌ها» نیز اقدام شود.

خامنه‌ای، چهارشنبه 8 شهریور با اشاره به مشکلات معیشتی مردم ایران از جمله «تورم، گرانی مسکن و اجاره‌بها» تصریح کرد که «مهمترین شاخص خنثی‌سازی تحریم‌ها، کاهش تورم است.»

رهبر جمهوری اسلامی درباره رویکرد دولت پیرامون ازسرگیری روابط با کشورهای همسایه اظهار داشت: «ما باید با هیچ یک از همسایگانمان مناقشه نداشته باشیم. هرچه مناقشه هست، تبدیل بشود به همکاری.»

او با اشاره به عدم اجرای تفاهمنامه‌های بلندمدت با کشورها خطاب به دولت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران گفت: «الان دولت با بعضی از کشورها سندهای همکاری طولانی مدت دارد، خب حالا نتیجه‌اش چیست؟» وی افزود: «نگذاریم صرفاً روی کاغذ باقی بماند این تفاهم‌نامه و سند همکاری.»

اشاره رهبر جمهوری اسلامی به سند همکاری بلندمدت با چین است که چندی پیش امضا شد اما تاکنون هیچ یک از مفاد آن به مرحله اجرا در نیامده است.

تهران اخیرا با هدف کاهش فشارهای اقتصادی داخلی و برای آزادسازی مقداری از منابع مسدودشده خود در برخی کشورها به ازای آزادی زندانیان دو تابعیتی در ایران، با ایالات متحده مذاکره کرده است.

به گزارش شماری از رسانه‌های غربی، مذاکرات مذکور طیفی از موضوع‌های مورد اختلاف میان دو کشور از جمله موضوع اتمی به‌ویژه کاهش سرعت غنی‌سازی را شامل شده است.

در همین رابطه، روزنامه «وال استریت ژورنال» در اوایل ماه جاری نوشت که ایران از سرعت غنی‌سازی اورانیوم با میزان نزدیک به ساخت تسلیحات کاسته و برخی از ذخایر هسته‌ای خود را کاهش داده است.

به گفته «وال استریت ژورنال»، این اقدامات ایران می‌تواند به کاهش تنش با ایالات متحده و احیای گفت‌وگوهای گسترده‌ درباره فعالیت‌های هسته‌ای این کشور کمک کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید