کنعانی: مخالفان جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان عراق خلع سلاح می‌شوند

سخنگوی وزارت خارجه ایران: پس از پایان موعد مذکور در صورت اجرانشدنِ توافق به مسئولیت‌های خود در چهارچوب امنیت ایران عمل خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در اظهاراتی گفت، توافقی بین ایران و دولت عراق شکل گرفته که بر اساس آن دولت عراق «متعهد شده» تا پایان شهریور جاری گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی در خاک عراق و اقلیم کردستان را «خلع سلاح» کند.

کنعانی، دوشنبه، 6 شهریور گفت که مخالفان جمهوری اسلامی از پادگان‌های نظامی خود در اقلیم کردستان تخلیه خواهند شد و به اردوگاه‌هایی که دولت عراق در نظر گرفته منتقل می‌شوند.

او افزود: «پس از پایان موعد مذکور در صورت اجرانشدنِ توافق به مسئولیت‌های خود در چهارچوب امنیت ایران عمل خواهیم کرد.»

پیشتر تهران در مارس 2023 یک توافقنامه امنیتی با بغداد امضا کرد که بر عدم تبدیل خاک عراق به مرکزی برای حضور گروه‌های مسلح یا نقطه شروعی برای هدف قرار دادن همسایگان این کشور و عدم تضعیف حاکمیت عراق تاکید داشت.

این در حالی است که ایران در سال‌های گذشته مواضع مختلف در اقلیم کردستان عراق را مورد حمله قرار داد و مدعی شد که گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی در این مواضع حضور داشتند.

نهادهای امنیتی ایران چندین حزب اپوزیسیون کرد مستقر در شمال عراق، مانند حزب «زندگی آزاد کردستان»، حزب «دمکرات کردستان» ایران و حزب «کومله» را گروه‌های «تروریستی» عنوان کرده و آن‌ها را به «تلاش برای تجزیه» بخش‌هایی از ایران متهم می‌کنند.

از سوی دیگر این گروهای مخالف جمهوری اسلامی ایران را به اتخاذ سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه کردها متهم کرده‌اند.

این احزاب کرد مخالف جمهوری اسلامی از سال 1980 و در جریان جنگ هشت ساله ایران و عراق در اقلیم کردستان مستقر شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید